آموزش PTE با طعم شکلات!

آموزش PTE با طعم شکلات!

اگر می خواهید از طریق فیلم به یادگیری مهارت های آزمون PTE از قبیل: Speaking و Listening بپردازید، احتمالا به دلیل دشواری لهجه بازیگران فیلم و یا ندانستن معنای برخی لغات و اصطلاحات، با مشکلاتی روبرو خواهید شد. در این مقاله و با استفاده از روش های ارائه شده، می توانید بهترین نتیجه را از آموزش PTE با تماشای فیلم های زبان اصلی، به عنوان ابزاری قدرتمند در یادگیری زبان بگیرید!

  • نخست ببینیم چرا مهارت های آزمون PTE را باید از طریق فیلم یاد بگیریم؟

در پاسخ به این سوال که چرا بهترین روش تقویت مهارت های آزمون PTE از طریق فیلم و سریال است، باید گفت یادگیری مهارت های آزمون PTE از طریق فیلم از جمله متدهای موثری است که کمتر جایگزینی می توان برای آن پیدا کرد. امروزه تقریبا به هر زبانی که علاقمند باشید، می توانید فیلم مورد علاقه خود را به آن زبان پیدا کنید. اولین دلیل که چرا بایستی از طریق فیلم مهارت های آزمون PTE را بیاموزیم این است که از طریق تماشای فیلم با نحوه مکالمات واقعی افراد بومی زبان آشنا می شویم. با گوش کردن به این نوع صحبت ها قادر خواهیم شد صحبتهای افراد بومی زبان را نیز در موقعیت های گوناگون و واقعی بهتر و راحت تر متوجه شویم.

دوم این که هنگام تماشای فیلم لغات و اصطلاحات را در متن فیلم یاد می گیریم، در واقع ناچار نیستیم لغات را به صورت مجزا یاد بگیریم. اگر معنای کلمه ای را متوجه نشدیم می توانیم از داستان فیلم و همین طور زبان بدن بازیگران فیلم کمک بگیریم. همچنین می توانیم کاربردهای مختلف و مناسب کلمات را در موقعیت های گوناگون یاد بگیریم که در ارتقای مهارت Writing و Reading آزمون PTE بسیار موثر است. و در نهایت این­که تماشای فیلم، اعتیاد آور و تفریح است. وقتی به این روش عادت کنیم دیدن فیلم­های زبان اصلی به یکی از سرگرمی های لذت بخش برای ما تبدیل می شود، در نتیجه ماهیت اعتیاد آور فیلم های زبان اصلی مهارت­های زبانی ما را نیز تا حد زیادی تقویت خواهد کرد.

در این مقاله به معرفی چهار اشتباه رایج داوطلبان آزمون PTE هنگام تماشای فیلم و راهکارهای برخورد با این اشتباهات می پردازیم.

  • اشتباه شماره یک: انتخاب فیلم نامناسب

شاید تماشای پرفروش ترین فیلم ها وسوسه برانگیز باشد، اما بزرگترین همیشه به معنای بهترین نیست! بویژه وقتی بحث بر سر یادگیری مهارت های آزمون PTE باشد. اغلب داوطلبان آزمون PTE صرفا یک فیلم را براساس علاقه شخصی انتخاب می کنند نه بر اساس سطح دشواری و لغات به کار رفته در آن فیلم! البته بدون شک بایستی در انتخاب فیلم موضوع علاقه شخصی را هم لحاظ کرد، اما قطعا موارد بیشتری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت.

  • راهکار:

ابتدا باید سطح دشواری فیلم را بررسی کنید. غالبا می توان این کار را بر اساس سبک فیلم انجام داد. مثلا فیلم های اکشن قابل فهم هستند، زیرا غالبا متکی بر صحنه های فیلم هستند تا دیالوگ­های آن. البته درک فیلمهای معروف و پرمحتوا (مانند فیلمهایی که موفق به دریافت اسکار می شوند) معمولا برای داوطلبان آزمون PTE کمی دشوارترند، زیرا برای درک آنها حتما باید از زیرنویس استفاده کرد. باید ببینید در یک فیلم چه نوع لغاتی بکار رفته است. برای مثال، در یک فیلم جنایی ممکن است تعداد زیادی واژه های تخصصی در حوزه crime استفاده شده باشد که شاید اصلا نیازی به یادگیری آنها نداشته باشید. اما برخی فیلمها مانند فیلمهای عاشقانه-کمدی معمولا شامل لغات عامیانه تری هستند. به همین نحو اگر بخواهید یک سری لغات خاص را یاد بگیرید، بهتر است فیلمی را انتخاب کنید که این دسته لغات خاص در آن فیلم استفاده شده باشند.

تدریس PTE

  • اشتباه شماره دو: تماشای فیلم بدون برنامه ریزی

برخی داوطلبان آزمون PTE تصور می کنند برای تماشای یک فیلم تنها کاری که باید انجام دهند تهیه مقداری تنقلات مثل شکلات و پاپ کورن و قهوه است! اگر بدون برنامه ریزی به تماشای یک فیلم بپردازید، کار خود را از آنچه هست دشوارتر می کنید. مسلما اگر درمورد یک فیلم چیزی ندانید، فهمیدن آن فیلم برایتان مشکل تر خواهد شد، زیرا ممکن است بیشتر تمرکز شما معطوف شخصیتهای فیلم شده و توجه کمتری به وجوه زبانی فیلم بنمایید. بدتر از همه این که، اگر درک فیلم برای شما مشکل باشد، ممکن است علاقه خود را کلا نسبت به تماشای فیلم از دست بدهید. لذا از فرصت بهبود تقویت مهارتهای آزمون PTE از طریق یکی از جذاب ترین روشهای ممکن محروم شوید.

  • راهکار:

از قبل کمی خود را آماده کنید. قبل از تماشای فیلم بررسی مختصری درمورد آن انجام دهید. اگر می توانید خلاصه ای از فیلم را در اینترنت پیدا کرده و بخوانید. معمولا می توانید خلاصه ای از فیلمهای معروف خارجی زبان را از دو سایت IMDB و Wikipedia پیدا کنید. خواندن خلاصه فیلم از قبل به شما کمک می کند تا مواردی را که احیانا حین تماشای فیلم از دست می دهید، متوجه شوید.

  • اشتباه شماره سه: سطحی تماشا کردن فیلم

وقتی یک فیلم را به زبان فارسی تماشا می کنید، به راحتی همه آن را دنبال می کنید و البته شاید در این بین فقط چند دفعه برای خوردن خوراکی از مقابل TV بلند شوید! اما اگر بخواهید یک فیلم زبان اصلی را یکسره تماشا کنید، احتمالا ناچار خواهید شد یادگیری لغات و قواعد گرامری را به شکل سطحی انجام دهید. چندین دلیل برای این امر وجود دارد. ابتدا، شاید چیزی را جا بیاندازید. ممکن است درک جزییات مهم به زبان انگلیسی برایتان سخت تر باشد، در نتیجه سر درگم شوید! بعلاوه، تکرار کردن برای یادگیری زبان مهم است و تماشای بی وقفه یک فیلم مجالی برای تکرار کردن باقی نمی گذارد. در نتیجه نمی توانید لغات و قواعد گرامری را به خاطر بسپارید.

  • راهکار:

برای این که اطلاعات به خوبی در مغز شما پردازش شوند به خودتان استراحت های متعدد بدهید. بعد از هر یک یا دو صحنه بهتر است درباره چیزی که دیدید فکر کنید. چه اتفاقی افتاد؟ چه لغت جدیدی شنیدید؟ مرور این موارد به شما فرصت می دهد تا فیلمی را که تماشا می کنید در مغز خود پردازش کنید. سعی کنید صحنه های مهم و کلیدی را چندین بار تماشا کنید، به نقل قول­های جالب، لغات جدید یا ساختارهای گرامری دشوار توجه ویژه ای داشته باشید. اگر مطلبی را دوست دارید سعی کنید آن را بخاطر بسپارید! اینکار نه تنها به شما کمک می کند تا لغات را بخاطر بسپارید، بلکه به شما کمک می کند تا در مکالمات خود از آن ساختارها و لغات نیز استفاده کنید.

تدریس خصوصی PTE

  • اشتباه شماره چهار: یافتن معنای کلمات در دیکشنری

هنگام تماشای یک فیلم زبان اصلی احتمالا معنی کلمات بسیاری را نمی دانید. یافتن معنای دقیق کلماتی که صد درصد معنای آن را نمیدانید می تواند وسوسه انگیز باشد. شاید یافتن معانی لغات جدید به افزایش بانک لغات شما کمک کند، اما نمیتواند تمرین شنیداری خوبی برایتان محسوب شود! زیرا اینقدر روی معانی تک تک کلمات تمرکز می کنید که از درک پیام کلی متن باز خواهید ماند. باید بدانید که تمرین لیسنینگ از طریق فیلم اهمیت زیادی دارد، زیرا به شما این امکان را میدهد تا متناسب با متن هرکلمه ای را که نمی­دانید، حدس بزنید.

  • راهکار:

بجای تمرکز بر روی تک تک کلمات، بر مفهوم کلی تمرکز کنید. اگر یک یا دو کلمه را از دست دادید، هیچ اشکالی ندارد. گاهی اوقات منطقی نیست که فیلم را متوقف کرده و دنبال معنای تک تک کلمات ناآشنا بروید! باید یاد بگیرید کلماتی را که متوجه نمی شوید، از متن فیلم حدس بزنید، زیرا این تکنیک در یادگیری مهارت Reading آزمون PTE بسیار مهم است.

لطفا تجارب خود را از یادگیری مهارت های Speaking و Listening آزمون PTE با طعم شکلات با ما به اشتراک بگذارید.