روش های یادگیری لغات Reading آزمون PTE

آیا می خواهید بدانید 7 روش یادگیری موثر لغات در Reading آزمون PTE چه هستند؟ برای بسیاری از داوطلبان آزمون PTE همواره این سوال وجود دارد که چگونه سریع تر لغات را یاد بگیریم؟

من دکتر مهرداد بیک وردی، بنیان گذار PTE Expert هستم و در این مقاله قصد دارم راهکارهایی ساده ولی کاربردی را به شما داوطلبان آزمون PTE و همه علاقمندان فراگیری زبان انگلیسی نشان دهم که با استفاده از آنها می توانید لغات را سریع تر به خاطر بسپارید. این راهکارها هر چند ساده به نظر می رسند، اما حاصل تجربه بیش از یک دهه آموزش در زمینه تدریس و نیز تالیف بیش از 22 جلد کتاب و مقاله در مجلات و کنفرانس های معتبر داخلی و خارجی هستند.

پس اگر می خواهید سریع تر به واژگان زبان انگلیسی مسلط شوید و آن ها را به حافظه درازمدت خود بسپارید، به روش های ارائه شده در این مقاله توجه کنید.

1- از مثال استفاده کنید.

اگر لغات را با مثال بیاموزید، با کاربردشان در جمله هم آشنا می شوید. یادگیری هر واژه با کمک مثال، بهترین و مؤثرترین روش آموزش لغات محسوب می شود. مثال لزوما یک جمله طولانی نیست؛ بلکه می تواند تنها یک عبارت کوتاه باشد.

مثلا blood pressure (فشار خون) مثال خوبی برای هر دو واژه blood و pressure است. درک مثال ها نباید دشوار باشد. بهترین مرجع برای پیدا کردن مثال، دیکشنری انگلیسی به انگلیسی Oxford یا Longman است. می توانید جمله متنی که خوانده اید را عینا به عنوان مثال بازنویسی کنید و یا این که از مثال های ساده شخصی استفاده کنید.

2- از مترادف / متضاد استفاده کنید.

بهتر است که هر کلمه انگلیسی را با مترادف یا متضاد آن یاد بگیریم. با این روش احتمال فراموش کردن کلمات کاهش می یابد. به عنوان مثال:

اتفاق افتادن  happen = take place = occur

جمع ≠ مفرد plural ≠ singular

پیدا کردن مترداف ها و متضاد ها کار دشواری نیست. کافی است به دیکشنری انگلیسی به انگلیسی Oxford یا Longman مراجعه کنید و یا این که یک فرهنگ مترادف و متضاد (dictionary of synonyms and antonyms) و یا فرهنگ موسوم به thesaurus خریداری نمایید.

3- از پسوند، پیشوند و ریشه کلمات استفاده کنید.

تسلط به پسوندها، پیشوندها و ریشه کلمات، تسلط به واژگان بیشماری را برایتان میسر می سازد. مثلا پسوند -less به معنی without (بدونِ) در واژه های زیر دیده می شود:

آواره = homeless

بیشمار = countless

بی دقت = careless

بی سیم = wireless

نترس و دلیر = fearless

ناامید = hopeless

  • پیشوند pre- (پیش، قبل) در کلمات زیر به کار رفته است:

دوران قبل از جنگ = prewar period

پیش دانشگاهی = pre-university

پیشگویی کردن = predict

پیش پرداخت/ بیعانه = prepayment

  • به ریشه geo (زمین) در واژه های زیر دقت کنید:

هندسه = geometry

(شناسی study = logy)   زمین شناسی = geology

گیتا شناسی/ جغرافی = geography

ژئوفیزیک = geophysics

4- از روش تصویرسازی ذهنی استفاده کنید.

چینی ها ضرب المثلی دارند که می گوید: یک تصویر از هزار کلمه قدرتمند تر است! اگر تصویری از یک کلمه در ذهن ساخته نشود، آن کلمه محکوم به فراموشی خواهد بود. چون ذهن انسان ابر رایانه ای است که با تصاویر کار می کند. به یک مثال توجه بفرمایید.

واژه vessel به معنای “ظرف، کشتی و رگ” مربوط می شود و همانطور که می بینید، بین این معانی هیچ ارتباط منطقی وجود ندارد. اما با تصویرسازی ذهنی می توان آن ها را برای همیشه فرا گرفت و هیچ گاه فراموش نکرد!

5- از روش کدگذاری استفاده کنید.

کدگذاری به این معنی است که هر بخش از یک کلمه انگلیسی را به یک کلمه فارسی ربط دهیم و بعد از مجموع آن بخش ها، معنی آن کلمه را استنباط کنیم. مثلا برای یادگیری کلمه bother به معنی “اذیت کردن” بگوییم: این کلمه شبیه به brother است و همانطور که می دانیم برادر مهربان است و هرگز اذیت نمی کند، مگر این که بی عار (بی r) باشد. به عبارت دیگر برادر (بی brother (r اذیت خواهد کرد. پس bother به معنی اذیت کردن است.

باید توجه داشت که نمی توان همه کلمات را با این روش یاد گرفت! چون گاهی داستانی که از آن کلمه نقل می کنیم، از معنی آن دور شده و پیچیدگی آن به حدی می رسد که اگر آن کلمه را بدون آن روایت یاد می گرفتیم، کارمان راحت تر بود!

6- از فلش کارت استفاده کنید.

یک ورق A4 را به هشت قسمت مساوی تقسیم کنید. برای این کار، آن را از وسط تا کنید و بعد از جدا کردن آن به دو نیمه، هر نیمه را مجددا به دو قسمت تقسیم کنید. و این کار را مجددا انجام دهید تا ورق شما به صورت 8 قسمت مساوی درآید. بر روی یکی از برگه ها، 5 کلمه انگلیسی مهم که اغلب فراموش می کنید را بنویسید. سپس در پشت برگه، معانی فارسی آن ها را به ترتیب یادداشت کنید. این برگه ها را همه جا به همراه داشته باشید: در تاکسی، مترو، مطب دندانپزشکی، فرودگاه و غیره، تا زمانی که نتوانسته­اید معانی آن ها را بدون مراجعه به پشت برگه بگویید، آن برگه را دور نریزید.

7- دفترچه لغات تهیه کنید.

یک دفتر 100 برگ یا 200 برگ معمولی را بردارید و هر صفحه آن را به سه ستون تقسیم کنید. در ستون سمت چپ، کلمه انگلیسی، در ستون میانی، مترادف یا متضاد آن کلمه به همراه معانی فارسی و در ستون سمت راست، مثالی از آن کلمه را بنویسید. بهتر است در ستون سمت چپ، تلفظ هر کلمه را به صورت IPA که در دیکشنری موجود است، جلوی آن بنویسید. در ضمن هم خانواده ها هم حتی المقدور در زیر آن کلمه به صورت تفکیک شده نوشته شوند. این دفترچه در حکم حساب بانکی شما در زبان انگلیسی است. هر لغتی که به آن اضافه می کنید، موجودی حسابتان را افزایش می دهد و سود حاصله، موجبات رضایت خاطرتان را فراهم می نماید.

و اما سخن آخر این که شما می توانید برای یاد گیری کلمات انگلیسی از مجموعه ای از این روش ها به صورت ترکیبی استفاده کنید. مثلا برای یک کلمه هم مثال بزنید، هم مترادف و متضاد بیاورید و همچنین هم خانواده های آن را یاد بگیرید.

امید دارم که با خواندن این مقاله شوق و علاقه تان برای یادگیری واژه های انگلیسی افزون شده باشد. تا این روش ها را در عمل اجرا نکنید، متوجه تأثیر آن ها در یادگیری تان نخواهید شد. پس چه بهتر که از همین امروز شروع کنید! و مطالعه این مقاله را به دوستانتان توصیه کنید.

از این که نظر خود را در انتهای این مقاله برای ما و سایر خوانندگان درج می کنید، بی نهایت از شما سپاسگزاریم.