بازی‌ با آزمون PTE!

  • آیا یادگیری آزمون PTE همواره باید خسته‌کننده باشد؟ البته که نه!

شاید تسلط به یک آزمون زبان تا حدی دشوار باشد، اما نباید خسته‌کننده نیز باشد. امروزه می‌توان آزمون PTE را از طریق رسانه‌های اجتماعی، فیلم، آهنگ و یا حتی بازی آموخت. اگر روش یادگیری مبتنی بر شیوه‌های تکراری و معمول باشد، قطعا یادگیری هر زبان یا آزمونی خسته‌کننده خواهد بود و در نتیجه الگوی یادگیری بسیار ضعیفی را ارایه می‌کند که حاصل آن پیشرفت بسیار کُند و آرامی را در بر خواهد داشت. در این مقاله به بررسی راز یادگیری آزمون PTE با استفاده از بازی و لذت می‌پردازیم.

  • یادگیری همراه با لذت: ترکیبی جادویی

عموم افراد بر این باورند که شیوه مناسب یادگیری شیوه‌ای است که بسیار جدی بوده و فارغ از هر نوع بازی و لذت باشد! چراکه در غیر این صورت یادگیری هرگز اتفاق نخواهد افتاد. باید دانست که امروزه مفهوم یادگیری چیزی فراتر از یکسری محفوظات خشک و بی‌روح رفته است. بازی‌ها قادرند امکان تسلط به مهارت‌های لازم در هر زبان را به بهترین و مفرح‌ترین شکل ممکن در اختیار فراگیران قرار دهند. بنابراین می‌توانید ضمن لذت بردن از بازی‌ها، به‌طور ناخودآگاه نیز مهارت‌های گوناگون یک آزمون ‌زبان مانند PTE را فرا بگیرید. در واقع بازی‌ها ابزارهای بسیار مؤثری هستند که می‌توان از آن‌ها در یادگیری هر زبانی استفاده کرد.

  • بازی‌ها چگونه می‌توانند به یادگیری آزمون PTE کمک کنند؟

یک ‌ضرب المثل چینی می‌گوید: ” به من بگو و من فراموش خواهم کرد. به من نشان بده و من به خاطر خواهم سپرد. بگذار انجام دهم و من خواهم آموخت.” با استناد به این گفته قدیمی باید گفت بهترین بازی‌های آموزش PTE بازی‌هایی هستند که به شیوه‌های گوناگون شما را در روند یادگیری زبان درگیر می‌کنند. فضای یادگیری در این‌گونه بازی‌ها بسیار پویا است. نکته جالب در خصوص این نوع بازی‌ها این است که وقتی مجذوب این بازی‌ها می‌شوید درواقع در حال یادگیری PTE نیز هستید. مزیت دیگر بازی‌ها این است که از نوعی سبک آموزش انفرادی بهره می‌برند به این مفهوم که به افراد امکان می‌دهند تا بدون ترس از اشتباه در میان جمع به‌صورت انفرادی زبان را یاد بگیرند.

با استفاده از بازی‌ها می‌توانید در اوقات بیکاری مهارت خود را در زمینه pronunciation، گرامر و لغت ارتقا دهید. بعلاوه آموزش PTE از طریق بازی به شما انگیزه بیشتری می‌دهد. اعتیاد به بازی‌ها مانند کاتالیزور عمل می‌کند، به این شکل که باعث می‌شود هر چه بیشتر به تمرین زبان پرداخته و برای پیشرفت در بازی ناچار ‌شوید مقدار بیشتری از مهارت های آزمون را یاد بگیرید و بنابراین هر چه به سطوح پیشرفته‌تر بازی می‌رسید، به همان میزان مطالب پیشرفته‌تری از آن آزمون را یاد می‌گیرید.

  • محاسن یادگیری آزمون PTE از طریق بازی

کارشناسان یادگیری زبان در سال ۲۰۰۳ تحقیقی در خصوص تأثیرات بازی در فرایند یادگیری زبان انجام دادند که گزارش آن در مجله EFL به چاپ رسید. در این تحقیق زبان آموزان ابراز داشتند که از فضای آرام بازی و نیز رقابت و انگیزه‌ای موجود در محیط آموزشی بسیار راضی بوده اند. به‌طور خلاصه می‌توان فواید بازی‌ها را به این شرح بیان کرد:

۱- زمان مؤثر

۲- لذت‌بخش بودن

۳- ارائه مفاهیم معنی‌دار در زمینه کاربرد مهارت های آزمون PTE

۴- بالا بردن انگیزه یادگیری

۵- افزایش مهارت‌های ارتباطی

۶- کاهش اضطراب ناشی از اشتباه کردن

۷- ادغام کردن مهارت‌های چهارگانه زبان ( لیسنینگ، اسپیکینگ، ریدینگ و رایتینگ)

۸- ترغیب کاربران به استفاده از زبان

۹- ایجاد روحیه مثبت نسبت به یادگیری آزمون PTE

امروزه تاثیرات مثبت بازی‌ها بر همگان روشن و بدیهی است. در آمریکا بازی‌ها درزمینه آموزش بسیار استفاده می‌شوند. در سال ۲۰۰۸ تقریبا ۱۷۰ میلیون آمریکایی مبلغی بالغ ‌بر ۱۲ میلیارد دلار صرف خرید انواع بازی‌ها برای یادگیری درزمینه های مختلف نمودند. هنگام یادگیری و بازی، مغز بشدت تحریک می‌شود و شما به‌طور همزمان در مهارت‌های دیگر مثل مهارت حل مسئله، حافظه، تمرکز، هوش و البته یادگیری زبان بهتر عمل می کند.