تقویت Pronunciation در تسک Read Aloud (RA)

تقویت Pronunciation در تسک Read Aloud

آیا برای Pronunciation برخی صداهای خاص در تسک RA آزمون PTE با مشکل رو به رو هستید؟ آیا فکر می کنید بهبود بخشیدن به نمره مهارت Pronunciation ممکن نیست؟!

در این مقاله می خواهیم هفت راهکار به شما نشان دهیم که با استفاده از آنها می توانید نمره Pronunciation خود را در تسک RA ارتقا دهید.

 ۱- گوش های خود را به فیلم های آموزش Pronunciation در YouTube بسپارید.

در سایت YouTube کانالهای بسیاری وجود دارند که به آموزش تصحیح لهجه زبان انگلیسی می پردازند. 3 نمونه از این سایتها عبارتند از:

Dave Sconda (English Meeting)

English with Jennifer

Amy Walker

۲- هر روز به پادکست های انگلیسی گوش کنید.

پادکست های زیادی در زمینه آموزش Pronunciation انگلیسی وجود دارند. سه نمونه از وب سایت­های معروف در این زمینه عبارتند از:

American English Pronunciation

(در این سایت می توانید بیش از ۱۵۰ پادکست رایگان در زمینه آموزش Pronunciation آمریکایی پیدا کنید.)

All Ears English Podcast

English Pronunciation Podcast

پادکستهای بومی زبان:

NPR Podcast Directory (National Public Radio: American)

BBC Podcast Directory (British Broadcasting Channel: British)

The Best Free Podcasts

۳- آهنگ کلام – به موسیقی هر کلمه دقت کنید.

شاید تا کنون توجه نکرده باشید که عوامل موسیقیایی یک زبان از مهمترین موارد در نحوه Pronunciation عالی محسوب می شود. منظور این است که برای بهبود Pronunciation خود باید به نحوه آهنگ کلام بومی زبانها توجه کنید. منظور از آهنگ کلام همان الگوی موسیقیایی یک زبان است. اگر قرار باشد یک زبان را زیر لب زمزمه کنید آهنگ آن زبان چگونه خواهد بود؟ دانستن این موضوع در فرآیند ارتقای Pronunciation بسیار مهم است.

۴- تمرین – هر روز با صدای بلند یک مطلب انگلیسی بخوانید.

این روش برای کسانی مناسب است که به طور نسبی می توانند کلمات را صحیح تلفظ کنند. نتیجه این تمرین برای افرادی که واجد این شرط نیستند بر عکس خواهد بود. اگر Pronunciation شما از استاندارد مناسبی برخوردار نیست توصیه می کنیم بیش از ۱۵ دقیقه تمرین بلند خواندن متنهای انگلیسی را انجام ندهید! چرا که در غیر اینصورت تمرکز خود را از دست داده و دیگر متوجه اشتباهات خود نخواهید شد. شما می توانید با تمرینات کوچک و متمرکز، طی چند هفته Pronunciation خود را تقویت کنید. یکی از این روشها این است که به یک متن صوتی گوش کنید، همزمان متن را خوانده و سعی کنید صدای گوینده را نیز تقلید کنید. برای کسب نتیجه بهتر می توانید صدای خود را ضبط کرده و با صدای گوینده فایل صوتی مقایسه کنید.

۵- خودآگاهی – صدای خود را حین صحبت کردن ضبط کنید.

صدای خود را حین خواندن یک متن ضبط کنید. در ابتدا شاید گوش کردن به صدای خودتان برایتان کمی ناخوشایند باشد! اما به زودی به آن عادت خواهید کرد زیرا اغلب افراد از صدای خودشان راضی نیستند. همانگونه که قبلا نیز گفتیم تقلید کردن از صدای افراد انگلیسی زبان و ضبط صدای خودتان به همراه تقلید تا حد زیادی می تواند Pronunciation شما را بهبود ببخشد. یکی از سایتهای معروف برای ضبط صدا، سایت Ship or Sheep است.

۶- تقلید – برای خود یک الگوی مناسب پیدا کنید.

الگوها دو گونه هستند، الگوهای یادگیری زبان و الگوهای Pronunciation. هر کدام از این الگوها می­توانند شما را در بهتر تلفظ کردن کلمات  کمک کنند. الگوهای یادگیری زبان افرادی هستند که خوب صحبت می کنند و البته برای رسیدن به چنین جایگاهی بسیار تلاش کرده اند. این اشخاص می توانند معلم یا دوست شما باشند و می تواند به شما در رسیدن به جایگاهی مشابه جایگاه خود کمک کنند. الگوهای تقلید صدا، الگوهایی هستند که شما تمایل به تقلید از لهجه آنها دارد. بومی های انگلیسی زبان بهترین مثال هستند. وقتی یک فیلم را تماشا می کنید یکی از بازیگران فیلم را در نظر بگیرید که نوع صدا  و نحوه صحبت کردن او به شما شباهت داشته باشد. اگر در این مورد چندان مطمئن نیستید می توانید از یک شخص برای معرفی چنین فردی کمک بگیرید. حتی می توانید بخشهایی از یک فیلم را به خاطر سپرده و نحوه صحبت کردن شخصیتهای فیلم را تقلید کنید.

۷- تجربه – یک لهجه را مهندسی معکوس کنید.

برای این منظور باید نحوه فارسی صحبت کردن یک فرد انگلیسی زبان را تقلید و سپس ساختار اصواتی را که تلفظ می کند، به انگلیسی بر گردانید. اگر بتوانید شیوه فارسی صحبت کردن یک فرد انگلیسی زبان را عینا تقلید کنید این امر موجب فعال سازی برخی اصوات در دهان شما شده و در نتیجه شما می توانید همان اصوات را در زبان انگلیسی به کار بگیرید.

برای دانلود جدول Pronunciation کلمات مهم و پرتکرار در تسک Read Aloud (RA) اینجا کلیک کنید.