آموزش Shadowing

در این بخش قصد داریم در رابطه با تکنیک سایه یا shadowing و تاثیر آن بر تقویت مهارت‌های مکالمه زبان انگلیسی و شنیداری توضیحات جامعی ارائه کنیم. این بخشی از آموزش PTE میباشد که در آزمون PTE هم میتوانید از این تکنیک استفاده کنید.

پس با ما همراه باشید..

آموزش Shadowing

  • تکنیک سایه یا Shadowing

تکنیک سایه روش بسیار مهمی است که اگر می‌خواهید در دو مهارت تقویت Speaking و تقویت Listening پیشرفت واقعی داشته باشید، بایستی به‌طور مرتب از آن استفاده کنید. ساده‌ترین تعریف تکنیک سایه این است که در حال شنیدن سخنان یک گوینده باشید، به‌محض اینکه ایشان هر سخنی بگوید شما نیز به‌سرعت بعد از وی، آن را بلند تکرار کنید، مثل همراهی کردن با ترانه‌ی موزیک محبوبتان. یعنی هرچه می‌شنوید همان را دقیقا تکرار می‌کنید و سعی می‌کنید که تغییرات و آهنگ صدا، حالات روحی گوینده و حتی حرکات بدنی وی را تقلید کنید. البته لازم نیست که حتما بلند صحبت کنید، می‌توانید این فرآیند را در ذهن خود نیز انجام دهید، دقیقا دوباره مثل آهنگ محبوبتان که بعضی مواقع آن را در ذهن خود مرور می‌کنید. بنابراین وقتی در یک مکان عمومی قرار دارید و در حال گوش دادن به یک مکالمه انگلیسی هستید و می‌خواهید تکنیک سایه را نیز پیاده‌سازی کنید، می‌توانید در ذهن خود انجام دهید.

  • مزایای تکنیک سایه در مکالمه زبان انگلیسی Speaking

تکنیک سایه مزایای زیادی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی دارد. اولین مزیت آن دریافت بهتر از تلفظ و آهنگ زبان انگلیسی است. همانند وقتی‌که در حال نواختن یک موزیک هستیم، مکالمه‌ی زبان انگلیسی نیز دارای آهنگ و ملودی خاص خود است. مکالمه زبان انگلیسی، همانند زبان مادری خودمان مثل مکالمه‌ یک ربات نیست که هیچ بالا و پایینی نداشته باشد، مکالمه‌ یک مهارت زنده است. جایی بایستی روی یک کلمه تاکید شود، جایی دیگر بایستی چیزی آهسته گفته شود و غیره. تکنیک سایه می‌تواند به ما کمک کند که دریافت خوبی از آهنگ یک زبان داشته باشیم. اگر دست روی دست بگذاریم و تنها به گوش دادن منفعلانه اکتفا کنیم، هیچ‌وقت فرصت این را پیدا نمی‌کنیم که در حقیقت این آهنگ زبان را تمرین کنیم و زمانی که در یک مکالمه‌ی واقعی قرار می‌گیریم، نمی‌توانیم به نحو مطلوب به زبان انگلیسی صحبت کنیم.

به خاطر همین است که اغلب زبان آموزان، هنگام مکالمه‌ی زبان انگلیسی، آهنگی غیرواقعی و ربات گونه دارند، زیرا معمولا کمتر در شرایط واقعی قرار گرفته‌اند که صحبت کنند و از این تکنیک منحصربه‌فرد نیز استفاده نکرده‌اند که این کمبود را تا جایی که ممکن است پوشش دهد. اما زبان آموزی که از این تکنیک استفاده کند، نه ‌تنها تلفظ بهتر و درست‌تری پیدا می‌کند، بلکه زیر و بمی صدا، تکیه (stress)، ملودی، آهنگ، جریان و به‌طورکلی تمام آنچه را برای انتقال بهتر پیام خود نیاز دارد نیز یاد می‌گیرد. این تکنیک شاید در ابتدا مشکل به نظر برسد اما هرچقدر بیشتر آن را تمرین کنید، ذهن شما بیشتر عادت می‌کند. با این تکنیک نه‌تنها درگیری بسیار بالاتری با زبان انگلیسی و مکالمه‌ی آن پیدا می‌کنید، بلکه می‌توانید سرعت مکالمه‌ی خود را نیز افزایش دهید، و یاد بگیرید که به‌طور ناخوداگاه به زبان انگلیسی صحبت کنید.

  • مزایای استفاده از تکنیک سایه در تقویت مهارت شنیداری Listening

علاوه بر آنچه در بالا ارائه شد، تکنیک سایه می‌تواند مهارت شنیداری شما را به‌طور شگفت‌انگیزی تقویت کند. کافی است که این تکنیک را شروع کنید تا ببینید که چه تاثیرات باورنکردنی روی مهارت شنیداری شما می‌گذارد. اغلب افراد وقتی به مطلبی گوش می‌دهند، بسیار منفعلانه عمل می‌کنند، توجهشان به‌اندازه‌ی کافی به مطلب شنیداری نیست. معمولا جایی ساکن می‌نشینند و گوش می‌دهند و تنها تلاششان این است که مفهوم کلی مطلب را درک کنند. اگر می‌خواهید که واقعا مهارت شنیداری خود را در مدت ‌زمان کمی تقویت کنید، بایستی با تمرکز بسیار بالایی مطالب را گوش دهید. با استفاده از تکنیک سایه به دلیل آنکه بایستی یک کار عملی انجام دهید، مجبور می‌شوید که به‌طور ناخودآگاه با دقت بیشتری به مطالب گوش بدهید. البته فقط بحث گوش دادن نیست، بلکه آهنگ صدا و دیگر موارد مرتبط نیز شامل آن می‌شود. بنابراین این تکنیک نه ‌تنها مهارت شنیداری شما را تقویت می‌کند، بلکه باعث می‌شود که تمرکز بالاتری داشته باشید و بهتر به صحبت دیگران گوش دهید که این خود برای تقویت مهارت‌های ارتباطی شما بسیار مفید است.

نکته‌ مهم دیگری نیز در رابطه با گوش دادن به همراه تکنیک سایه وجود دارد. ممکن است که شما لغات زبان انگلیسی را به‌تنهایی بتوانید به‌خوبی تشخیص دهید و درک کنید. اما وقتی‌که لغات مختلف در یک جمله، باهم و به‌صورت ترکیبی توسط یک گوینده‌ی حرفه‌ای، یا فردی native بیان می‌شود؛ نحوه‌ی تلفظ آن لغات دستخوش تغییرات فراوانی قرار می‌گیرد. این همان چیزی است که اغلب زبان آموزان با آن مشکل ‌دارند. وقتی به صحبت‌های یک انگلیسی‌زبان گوش می‌دهند احساس می‌کنند که سرعت مکالمه‌ی آن‌ها بسیار بالا است؛ طوری که قدرت تشخیص و درک کلمات و عبارات از دستشان خارج می‌شود. بعضی وقت‌ها این موضوع درست است، اما همیشه الزاما این‌گونه نیست. مشکل اصلی این است که زبان آموز به نحوه‌ بیان شدن عبارات در حالت مکالمه عادت نکرده است.

با یک مثال ساده این موضوع بهتر درک می شود: I’m going to. هیچ‌کس مشکلی با جمله‌ “I’m going to” اگر به همین ترتیبی که نوشته ‌شده است تلفظ شود ندارد، با هر سرعتی که فکرش را بکنید. بنابراین اگر در حال گوش دادن به یک مکالمه باشید و گوینده بگوید “Tomorrow, I’m going to go to the park.” فهمیدن این جمله بسیار ساده است. اما حقیقت این است که اکثر حرفه‌ای‌ها و بومی زبان‌ها اصلا این‌طور صحبت نمی‌کنند. در عوض آن‌ها این عبارت را به‌صورت “I’m gonna” یا ” I’monna” به کار می‌برند. در حقیقت وقتی یک انگلیسی ‌زبان می‌گوید “Tomorrow, I’minna go to the park” سریع‌تر از حالتی که بگوید “Tomorrow, I’m going to go to the park.” صحبت نمی‌کند. هردوی این جملات یک سرعت دارند، اما نحوه‌ی بیان آن‌ها و نحوه‌ی چسباندن عبارات انگلیسی به هم باعث می‌شود که اولی با دومی تفاوت عمده‌ای بکند که طبیعتا درک و فهم آن نیز سخت‌تر می‌شود.

دقیقا به خاطر همین موضوع است که تکنیک سایه می‌تواند از شما یک شنونده‌ی بهتر بسازد. به خاطر اینکه تلاش شما در گوش دادن به انگلیسی این است که صحبت‌های گوینده را به همان نحوی که در جریان است تقلید نمایید و عبارات را به همان نحوی که بومی زبان‌ها به کار می‌برند به هم بچسبانید. این کار باعث می‌شود که زبان را بهتر درک کنید و بفهمید.

با توجه به مزایای فوق توصیه اکید این است که تکنیک سایه را به‌صورت مرتب در برنامه‌ی آموزشی خود قرار بدهید. به یاد داشته باشید که لازم نیست حتما هر چه را که می‌شنوید بلند تکرار کنید. اگر در شرایط مناسب قرار نداشتید (در یک محل عمومی بودید یا اطرافتان شلوغ بود) سعی کنید که این تکنیک را به‌صورت ذهنی انجام دهید، زیرا این تکنیک حتی به‌صورت ذهنی نیز تاثیرات زیادی دارد. بنابراین تکنیک سایه را از همین امروز شروع کنید و ادامه دهید تا تاثیرات شگرف آن را در مدت کمی مشاهده کنید.

  • تکنیک سایه را به چه روش‌هایی می‌توان پیاده‌سازی کرد؟

تکنیک سایه به سه روش، قابل پیاده‌سازی است که در هر مرحله سخت‌تر اما تاثیرگذارتر می‌شود.

  • مرحله‌ی اول: سایه‌ گزینشی

تکنیک سایه‌ی گزینشی یا نیم‌سایه، ساده‌ترین حالت تکنیک سایه است، زیرا برای استفاده از آن نیازی نیست که تمام حواستان به مطلبی که می‌شنوید باشد. تنها کافی است که به یک مکالمه یا یک مطلب صوتی گوش دهید و عباراتی که احساس می‌کنید ارزشمند هستند را انتخاب کنید و آن‌ها را بلند یا در ذهنتان تکرار کنید. هر چیزی که می‌شنوید و احساس می‌کنید تکرارش راحت است و ارزش تکرار شدن دارد، این کار را روی آن انجام دهید. برای اینکه با این تکنیک بهتر آشنا شوید توجه شما را به ویدئوی زیر جلب می‌کنم:

با دیدن این ویدئو کاملا متوجه شدید که منظور از تکنیک سایه‌ی گزینشی چیست. این کار بیشتر می‌تواند برای شرایطی مثل زمانی که به یک مکالمه‌ سخت گوش می‌دهید یا به یک برنامه تلویزیونی که از سطح شما بالاتر است گوش می‌دهید، مناسب باشد. یا حتی هنگامی ‌که در حال نگاه کردن یک فیلم زیبا هستید اما می‌خواهید از دیدگاه آموزشی فیلم را ببینید و بیشتر لذت ببرید. این روش می‌تواند بسیار ساده و کاربردی و در عین ‌حال تاثیرگذار باشد.

  • مرحله دوم: سایه‌ کامل

اگر قبلا از تکنیک سایه استفاده کرده باشید یا برایتان تعریف‌شده باشد، احتمالا همین تکنیک سایه‌ کامل بوده است. به‌طورکلی تکنیک سایه‌ی کامل به معنای این است که هر چه را که می‌شنوید همزمان با گوینده تکرار کنید. این حالت را می‌توان به چند روش انجام داد:

یکی از روش‌ها این است که متن چیزی را که می‌شنوید داشته باشید و از روی آن به همراه گوینده صحبت کنید. این روش طبیعتا مزایای خاص خود را دارد، اما به ‌اندازه‌ی زمانی که بتوانید بدون استفاده از متن، این تکنیک را استفاده کنید، تاثیرگذار نیست. حداقل در مورد مهارت شنیداری اگر بتوانید بدون نگاه کردن به متن از این تکنیک استفاده کنید، بسیار مؤثرتر می‌شود.

روش بعدی تکنیک سایه‌ی منقطع است که احتمالا از این روش نیز قبلا استفاده کرده باشید. یعنی چیزی را می‌شنوید؛ صحبت‌های گوینده را متوقف می‌کنید و همان را خودتان تکرار می‌کنید. این روش زمانی موثر است که همراهی با گوینده برای شما سخت است و نیاز به زمان بیشتری برای تکرار صحبت‌های وی دارید.

به منظور آشنایی بیشتر با این روش ویدئوی زیر را مشاهده نمایید:

با مشاهده ویدئوی فوق کاملا متوجه شدید که منظور از تکنیک سایه‌ی کامل چیست. در ویدئو، شخصی که تکنیک سایه را کار می‌کرد چشم‌های خود را بسته بود که یک‌ روش سلیقه‌ای است. اگر احساس می‌کنید که با بستن چشم‌ها معنی آنچه را که در حال تکرار آن هستید بهتر و عمیق‌تر متوجه می‌شوید، شما نیز چشمان خود را ببندید. توجه داشته باشید که تکنیک سایه به معنی تکرار طوطی‌وار نیست! بلکه این تکرار بایستی با توجه کامل نسبت به معنای آنچه میگویید باشد. این موضوع احتمالا در ابتدای کار بسیار سخت باشد که هم آنچه را که می‌شنوید تکرار کنید هم توجه به معنای آن داشته باشید. اما چاره‌ی هر مشکل، تمرین زیاد است. با تمرین این کار برای شما به یک عادت تبدیل می‌شود.

  • مرحله‌ی سوم: سایه‌ تعاملی

تکنیک سایه تعاملی بدین‌صورت است که شما نه ‌تنها تکنیک سایه را به‌طور معمولی انجام می‌دهید، بلکه خودتان نیز دیدگاه خود را بیان می‌کنید و یا سؤالات اضافه‌ای از خود می‌پرسید. بنابراین تکنیک سایه‌ی تعاملی بسیار بالاتر از گوش دادن و تکرار کردن ساده است. در این تکنیک شما در حقیقت چیز جدیدی می‌سازید و مطلب جدیدی را به داستان اضافه می‌کنید. برای اینکه این کار را به نحو مطلوب انجام دهید، نیاز است که صحبت‌های گوینده را متوقف کنید تا فرصت فکر کردن و اضافه کردن مطالب جدید را داشته باشید. بنابراین اگر بخواهیم بهتر تکنیک سایه تعاملی را توضیح دهیم، به‌صورت زیر خواهد بود:

تکنیک سایه‌ی گزینشی + بیان دیدگاه خود و پرسیدن سؤال جدید = تکنیک سایه‌ی تعاملی.

به منظور آشنایی بیشتر با این تکنیک، به ویدئوی زیر توجه نمایید:

همان‌طور که در ویدئوی فوق مشاهده می شود، تکنیک سایه‌ی گزینشی با سؤالات و دیدگاه‌های جدید ترکیب‌شده بود تا به تکنیک سایه تعاملی تبدیل شود. البته شما می‌توانید تکنیک سایه‌ی کامل را هم به همین ترتیب به تکنیک سایه تعاملی تبدیل کنید. بنابراین تفکری که پشت ایده‌ی سایه‌ی تعاملی است این است که تنها مهارت شنیداری و مکالمه‌ی زبان انگلیسی شما تقویت نمی‌شود؛ بلکه این روش باعث می‌شود که بتوانید روان‌تر به زبان انگلیسی صحبت کنید، زیرا هرلحظه در حال اضافه کردن دیدگاه‌های خود نیز هستید که بسیار برای روان شدن در مکالمه زبان انگلیسی مفید خواهد بود.

با ما همراه باشید..

Follow your dreams..