تقویت Speaking آزمون PTE بصورت خودآموز

گاهی اوقات می‌شنوید که افراد در مورد تمرین زبان انگلیسی خود با تکنیک سایه گفتار (Speech Shadowing Technique) به منظور تقویت مهارت Speaking آزمون PTE صحبت می‌کنند! اما آیا می‌دانید این تکنیک چیست و چگونه می‌توانید از آن برای تقویت زبان انگلیسی خود استفاده کنید؟

تکنیک سایه زنی یا سایه گفتار به معنای صحبت هم‌زمان و یا دقیقا بعد از شنیدن صحبت‌های یک گوینده بومی است. در اصل، کاری که شما انجام می‌دهید این است که یک فایل صوتی از یک گوینده انگلیسی را بگیرید و سعی کنید مانند او صحبت کنید.

اما آیا این کار برای شما آسان است؟ نه اینطور نیست! زیرا شما باید شنونده بسیار خوبی نیز باشید.

اما چرا انجام این کار، صحبت کردن به زبان انگلیسی (و گوش دادن) شما را بهبود می‌بخشد؟ زیرا با این کار مجبور خواهید شد از الگوهای گفتاری تولید شده توسط گوینده تقلید کنید. الگوهای گفتاری گوینده‌های غیر بومی با گوینده‌های بومی متفاوت است و اغلب به این علت است که این دو گروه صحبت‌های یکدیگر را متوجه نمی‌شوند.

تقویت Speaking آزمون PTE

  • باید به دنبال چه نوع الگوهای گفتاری باشیم؟

به بالا یا پایین رفتن صدای گویندهای که می‌شنوید توجه داشته باشید. با توجه به معنای چیزی که گفته می‌شود، می‌توانید تفاوت‌هایی را در زمینه زیر و بم بودن صدا (میزان بالا یا پایین بودن صدا) بشنوید. وقتی سوالی می‌پرسید، باید صدای شما بالا برود. وقتی جمله‌ای عادی را می‌گویید، باید صدای شما پایین بیاید. همچنین به عواطف موجود در یک جمله نیز گوش دهید. این عبارت می‌تواند به صورت تهدیدآمیز، هیجان زده، عصبانی، خوشحال، افسرده و غیره باشد. وقتی شخصی عصبانی می‌شود، صدای او پایین آمده یا بالا می‌رود؟ اینجاست که همه چیز جالب می‌شود.

تقویت Speaking آزمون PTE

به الگوهای تکیه (استرس) گوش دهید. تکیه یعنی کدام قسمت از کلمه شدیدتر ادا می‌شود. به عنوان مثال در کلمه Heavy، تکیه در قسمت اول (هجا) کلمه (Hea) است و بخش دوم کلمه (vy) بدون تکیه است. تقلید این امر برای شما بسیار مهم است، زیرا این جایی است که افراد غیر بومی در آن اشتباه کرده و باعث سوتفاهم می شوند. مکث بین عبارات (بخش‌هایی از معنی در یک جمله) را گوش دهید. قرار دادن مکث در مکان مناسب، درک جملات طولانی را آسان‌تر می‌کند. شما نیز باید سعی کنید این کار را انجام دهید تا به گوینده بهتری تبدیل شوید.

نکته: از ویدیویی استفاده کنید که دارای متن (البته به انگلیسی) یا زیرنویس باشد. میتوانید در حین صحبت، متن را بخوانید و این باعث یادآوری آسانتر چیزی میشود که میگویید. بعلاوه، این امر سبب تقویت خواندن و تلفظ شما نیز میشود.

اکنون که در مورد مزایای استفاده از تکنیک سایه گفتار و برخی از نکات، مطالبی را خوانده اید، در ادامه برخی از دستورالعمل‌های مورد نیاز برای شروع کار ارائه شده است:

  • به چندین فایل صوتی نیاز دارید.

این کار بستگی به آنچه که شما می‌خواهید بیاموزید دارد، اما توصیه می‌کنیم به این منابع نگاهی بیندازید: سخنرانی‌های TED که شامل سخنرانان مختلف و تعداد زیادی موضوع جذاب است، مجموعه ۶ دقیقه انگلیسی که توسط بی‌بی‌سی ساخته شده است و همچنین فیلم‌های ESL از صدای آمریکا.

تقویت Speaking آزمون PTE

نکته: اطمینان حاصل کنید که فیلم از سطح شما ساده‌تر است. وقتی همه کلمات یا بیشتر کلمات را متوجه شوید، بیشتر از زمانی که نمی‌دانید که چه می‌گویید، لذت خواهید برد.

  • تکنیک سایه آسان

برای تمرین این تکنیک، فایل صوتی را پخش کنید و صحبت همزمان با گوینده را شروع کنید. انجام این کار، همان انجام تکنیک سایه واقعی است. انجام تکنیک سایه گفتار با هدفون بهتر است. برای افزایش آگاهی خود درباره الگوهای گفتاری از نکات فوق استفاده کنید تا بتوانید از آنها بهتر تقلید کنید.
انجام این کار خوب پیش نرفت؟! نگران نباشید، بهتر می‌شوید، دوباره آن را از ابتدا پخش کرده، یا تا فردا صبر کرده و دوباره امتحان کنید یا یک فیلم متفاوت را امتحان کنید.

  • خواندن آهنگ با تکنیک سایه

اگر عاشق خواندن هستید و مهم‌تر از همه اگر همسایگانتان آواز شما را دوست دارند، می‌توانید با تکنیک سایه آهنگ بخوانید! اما این کار چگونه انجام می‌شود؟
مانند خواننده بخوانید. همراه خواننده بخوانید و سعی کنید لهجه و تلفظ او را تقلید کنید. توصیه می‌کنیم از یوتیوب و آهنگ دارای متن روی صفحه استفاده کنید. هنگام جستجوی عنوان آهنگی که دوست دارید، با تایپ کردن کلمه “متن آهنگ” می‌توانید آهنگ‌های دارای متن را می‌توانید اینجا پیدا کنید. در صورتی که آهنگ خاصی را مدنظر ندارید، در اینجا لیستی از آهنگ‌ها به همراه متن آنان وجود دارد. بعضی از آهنگ‌ها ممکن است دارای اشتباهاتی در متن خود باشند (از جمله کلمات اشتباه و اشتباهات املایی، این فیلم‌ها توسط افراد غیرحرف‌های و مبتدی ساخته شده‌اند). همچنین چیزهای دیگری وجود دارد که می‌توانید با تکنیک سایه انجام دهید.

تقویت Speaking آزمون PTE

  • سایه آهسته

هنگامی که سرعت صحبت کردن عادی گوینده برای شما خیلی سریع است و احساس میکنید چیزهای زیادی را از دست می‌دهید، موارد زیر را امتحان کنید:
فایل صوتی را پس از اتمام یک جمله یا بعد از اتمام یک عبارت، متوقف کنید. سپس سعی کنید آنچه که شنیده‌اید را بازگو کنید. هر چند بار که مایل هستید فایل را پخش کرده و دوباره تلفظ خود را بررسی کنید. همچنین آهنگ صدا و مکث‌ها را نیز بررسی کنید. اگر کلمه‌ای هست که برای شما سخت است، آن کلمه را جدا کرده و چند بار آن را بیان کنید. درست نشد؟! فردا دوباره امتحان کنید، یا کلمه را به چندین هجا تقسیم کرده و هر جا را بگویید، سپس با سرعت آن کلمه را بیان کنید. با جستجوی آن کلمه در یک فرهنگ لغت آنلاین، یک گوینده دیگر را بررسی کنید (فرهنگ لغت رایگان دارای صداهای انسانی است که کلمه را با لهجه انگلیسی و آمریکایی بیان می‌کند).

  • سایه آهسته به منظور تمرین یک مشکل خاص

فرض کنید می‌خواهید یک کلمه انگلیسی حاوی حرف r را بیان کنید. یک پادکست را به همراه گوینده‌هایی که دوست دارید انتخاب کنید. در کلماتی که در آنها حرف r وجود دارد، مکث کنید. کلمه را تکرار کنید یا کلمه را همزمان با گوینده بگویید. اگر نمی‌دانید نقاط ضعف شما چیست، از یک گوینده انگلیسی بخواهید که به صحبت شما گوش دهد. آنها بعد از گذشت یک دقیقه نقاط ضعف‌تان را به شما خواهند گفت. با استفاده از تکنیک سایه گفتار می‌توانید به تنهایی بر روی مشکل خود کار کنید.

[cp_info_bar display="inline" id="cp_id_550cf"][/cp_info_bar]

نکته مهم

برای سایه خود از برنامه‌های تبدیل متن به گفتار استفاده نکنید. این برنامه‌ها از صدای ربات استفاده می‌کنند. شما نمی‌خواهید مانند یک کامپیوتر صحبت کنید! بلکه می‌خواهید الگوهای گفتاری طبیعی انسان‌ها را کپی کنید. اگر مانند کامپیوتر صحبت کنید، همان مشکل صحبت با لهجه زیاد و یا آهنگ اشتباه را خواهید داشت که این بدان معنی است که هیچ کس منظور شما را متوجه نخواهد شد!

منتظر نظرات شما هستیم..