بهترین کتاب های تقویت مهارت های زبان با کاربرد در آزمون PTE

کتاب های تقویت مهارت های زبان با کاربرد در آزمون PTE

بسیاری از کسانی که تصمیم به یادگیری و تقویت مهارت های زبان انگلیسی به منظور شرکت در آزمون PTE دارند، پس از مشاهده تعدد کتاب‌های موجود در بازار دچار سردرگمی شده و از تصمیم خود برای مطالعه زبان صرف نظر می‌کنند! در این مقاله، درصدد هستیم تا از میان انبوه کتاب‌های موجود در بازار، به معرفی معروف‌ترین و بهترین کتاب های زبان انگلیسی بپردازیم. به این امید که پروسه انتخاب کتاب و برنامه‌ریزی برای یادگیری را ساده‌تر کنیم.

برای اینکه ساده‌تر به بررسی کتاب‌ها بپردازیم لازم است که بهترین کتاب های زبان انگلیسی موجود را به سه دسته تقسیم کنیم:

 • کتاب‌های اصلی یا coursebooks

دسته اول کتاب‌های اصلی یا coursebooks هستند. این کتاب‌ها غالبا به آموزش هر چهار مهارت listening، reading، speaking و writing می‌پردازند. همچنین، هر سه بخش اصلی زبان یعنی vocabulary، grammar و pronunciation را پوشش می‌دهند. این گروه کتاب‌ها همواره براساس سطح طبقه‌بندی می‌شوند.

کتاب های مرجع PTE

 • کتاب‌های مرجع

دسته دوم کتاب‌های مرجع هستند. این کتاب‌ها معمولا در تمام دوران زبان‌آموزی شما و حتی پس از پایان خواندن زبان مورد استفاده شما خواهند بود. هرگاه در زبان انگلیسی به مشکلی برخورد کردید، این کتاب‌ها به کمک شما خواهند آمد.

 • کتاب‌های تکمیلی

دسته سوم از بهترین کتاب های زبان انگلیسی، کتاب‌های تکمیلی هستند. این کتاب‌ها را براساس نیاز و برای تقویت یکی از مهارت‌ها یا بخش‌های زبان مورد استفاده شما خواهند بود. در ابتدای یادگیری بهتر است به سراغ این کتاب‌ها نروید تا وقتی که نیاز به کار و تمرین بیشتر را احساس کردید.

 • دسته اول – coursebooks

اولین کاری که باید انجام دهید، انتخاب یک کتاب درسی مناسب است. با مراجعه به کتاب‌فروشی‌ها و سایت‌های معرفی کتاب با انبوهی از coursebook مواجه خواهید شد. نگران نباشید. انتخاب کتاب درسی اصلی کار مشکلی نیست. کافی است به چند نکته ساده توجه داشته باشید. اول، به دنبال کتابی هستید که بتوان آن را به‌صورت خودآموز استفاده کنید پس در جلد پشت کتاب به دنبال عبارت self-study بگردید.

دوم، به جدول محتویات کتاب نگاه کنید و مطمئن شوید که تمام بخش‌های مورد نظر شما را به‌خوبی پوشش می‌دهند. همچنین به متعلقات کتاب نگاه کنید. کتاب مورد نظر باید حتما student book، workbook و CD صوتی داشته باشد. از آنجا که قصد استفاده از کتاب را به‌صورت خودآموز دارید، حتما دقت کنید که کتاب پاسخ‌نامه یا answer key برای work book داشته باشد. همچنین به دنبال کتابی باشید که متن مکالمات CD یا tape script داشته باشد تا بتوانید مکالمات را چک و تمرین کنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که با تکنولوژی بهتر یاد می‌گیرید، می‌توانید کتابی را انتخاب کنید که CD نرم‌افزار هم داشته باشد. در پایان، برخی از کتاب‌ها DVD تصویری نیز به‌همراه دارند که در آن کلیپ‌های تصویری متناسب با سطح کتاب گردآوری و تولید شده است.

سوم، به سطوح کتاب نگاه کنید. بهتر است کتابی انتخاب کنید که از سطح شما تا سطح هدف شما را پوشش دهد. برای این کار به جلد پشت کتاب نگاه کنید. اکثر کتاب‌های معتبر سطحشان را بر اساس سطوح CEFR یا چارچوب رایج زبان‌های عمومی مشخص می‌کنند. در واقع CEFR زبان را به شش سطح A1 و A2، مبتدی – B1 و B2، میانی – C1 و C2، پیشرفته تقسیم می‌شوند. استفاده از این تقسیم‌بندی شما را بعدا در انتخاب کتاب‌های کمکی مناسب با سطحتان یاری می‌کند. توجه داشته باشید که کتاب‌های این بخش به کتاب‌های British و American تقسیم می‌شوند. این دسته‌بندی برای اکثریت افراد تفاوتی نخواهند داشت، چرا که در واقع این کتاب‌ها بیشتر به انگلیسی بین‌المللی تمایل دارند و تفاوت‌ها بیشتر در لهجه‌های مورد استفاده در کتاب است. پس نگران نباشید و کتابی را انتخاب کنید که برایتان جذاب‌تر است. توجه کنید که این سری کتاب را به مدت نزدیک به یک الی دو سال استفاده خواهید کرد، پس کتابی را انتخاب کنید که حس خوبی به شما می‌دهد.

در ادامه به معرفی سه مجموعه مطرح خواهیم پرداخت.

 • (American English File (Oxford

مجموعه American English File که اکنون در ویرایش دوم خود است، از معروف‌ترین کتاب‌های آموزش زبان است. این کتاب‌ها شش سطح دارند: starter و یک الی پنج. هر سطح کتاب شامل موضوعات جذاب، ویدئوهای آموزشی، دروس آموزش گرامر، لغت و تلفظ و تمرینات هر چهار مهارت زبانی است. همچنین CD نرم‌افزار کتاب که شامل تمرینات تلفظ و آزمون‌های گوناگون است نیز در دسترس است. کتاب همچنین یک وبسایت همراه دارد که علاوه بر محتوای اضافی، آزمون‌های سنجش پیشرفت را به‌صورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌دهد.

(rdAmerican English File (Oxfo

همانطور که از نام کتاب مشخص است، کتاب روی انگلیسی American تمرکز دارد. البته این مجموعه سری British نیز دارد که English File نام دارد و ویرایش سوم آن اکنون در بازار موجود است. نکته جالب این است که سری British این مجموعه ۷ کتاب دارد، یعنی یک کتاب بیشتر از سری American.

 • (New Headway (Oxford

سری New Headway پرفروش‌ترین مجموعه آموزش زبان انگلیسی در سطح جهان است. این مجموعه که British است، تاکید زیادی بر روی گرامر دارد و در شش سطح نیازهای زبان‌آموزان از مبتدی تا پیشرفته را پوشش می‌دهد. ویرایش چهارم این کتاب‌ها با روش مبتنی بر گرامر به تدریس تمام جوانب زبان می‌پردازد. سری چهارم Headway یک مجموعه ویدئو نیز به‌همراه دارد که از ویژگی‌های آن تمرینات مناسب بر اساس ویدئو هاست.

New Headway

تمرکز بر انگلیسی British، گرامر و روش کتاب، آن را به گزینه مناسبی برای کسانی که در آینده قصد شرکت در آزمون PTE را دارند، بدل کرده است.  این مجموعه سری American هم دارد که البته هنوز در ویرایش دوم است و به شهرت سری British آن نیست.

 • (Four Corners (Cambridge

این مجموعه که اسم Jack C. Richards را به همراه دارد با استفاده از یک دیدگاه communicative به معرفی مهارت‌های زبان می‌پردازد. این کتاب برای کسانی که از گرامر بیزارند توصیه می‌‌شود. البته این بدین معنی نیست که این کتاب‌ها گرامر درس نمی‌دهند، بلکه تاکید کتاب بیشتر بر مکالمه است. از نکات این مجموعه این است که سطح پیشرفته ندارد و از مبتدی تا میانی را در چهار جلد کتاب پوشش می‌دهد.

Four Corners

کتاب انگلیسی American را مورد هدف قرار می‌دهد و نرم‌افزار همراه آن شامل درس، ویدئو و بازی‌های زبانی است.

 • دسته دوم بهترین کتاب های زبان انگلیسی – reference books

یکی از مسائلی که بسیاری از زبان‌آموزان از آن رنج می‌برند، اختلاف نظرها در مباحث لغت و دستور زبان است. از آنجا که انگلیسی در گستره وسیعی از جهان استفاده می‌شود، در برخی موارد اختلافاتی در صحت و کاربرد به‌وجود می‌آید. این اختلافات عموما مشکلی در انگلیسی ما ایجاد نمی‌کنند، اما بهتر است برای اطمینان کتاب مرجعی انتخاب و آن را معیار کار خود قرار دهیم. برای این منظور، یک دیکشنری و یک کتاب گرامر عالی به شما معرفی خواهیم کرد.

 • Oxford Advanced Learners Dictionary

قطعا می‌دانید که یک از ضروری‌ترین کتاب‌های مورد نیاز هر زبان‌آموز موفق یک دیکشنری خوب است. برای این منظور حتما دیکشنری را انتخاب کنید که در عنوان آن از کلمه learner استفاده شده باشد. این دیکشنری‌ها مخصوص زبان‌آموزان گردآوری شده‌اند و تمامی اطلاعات مورد نظر شامل نقش دستوری لغات، تلفظ، مثال، ترکیبات پرکاربرد، اصطلاحات و غیره را شامل می‌شوند.

Oxford Advanced Learners

دیکشنری‌های سطح advanced تا مادامی که با زبان انگلیسی سر و کار دارید یار شما خواهند بود، در حالی که دیکشنری‌های elementary یا beginner تنها در چند ماه ابتدایی زبان‌آموزی کارایی دارند. دیکشنری Oxford Advanced Learners  هم به صورت کتاب چاپی و هم به صورت نرم‌افزار تحت ویندوز، اندروید و iOS موجود است که نه تنها استفاده از نرم‌افزار ساده‌تر است، بلکه شامل تلفظ کلمات و جملات به صورت صوتی و با دو لهجه American و British نیز است.

 • (Practical English Usage (Oxford

کتاب Practical English Usage نوشته Michael Swan به مدت ۴۰ سال است که از قوی‌ترین منابع گرامر زبان انگلیسی به‌حساب می‌آید. توجه کنید که این کتاب به آموزش گرامر به صورت درس به درس نمی‌پردازد! بلکه به‌عنوان یک کتاب مرجع همانند دیکشنری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کتاب که اکنون در ویرایش چهارم خود به‌سر می‌برد، دارای بیش از ۶۰۰ سرفصل است که در هرکدام، نکات مربوط به گرامر شامل اشتباهات رایج و کاربرد‌ها به همراه مثال آورده شده است.

Practical English Usage

این کتاب چندان برای یادگیری گرامر مفید نیست! بلکه برای رفع اشکال و پاسخ به سوالات گرامری فوق‌العاده است و داشتن این کتاب را به تمامی زبان‌آموزان B2 و بالاتر پیشنهاد می‌کنیم.

 • دسته سوم – Single subject books

گروه سوم از کتاب‌ها، آنهایی هستند که روی مهارت یا بخش خاصی از زبان تمرکز دارند. بهتر است که این کتاب‌ها را پس از احساس نیاز به بهبود در مهارت یا زمینه خاص تهیه و مطالعه نمایید. در ادامه به معرفی چند کتاب در زمینه‌های مختلف خواهیم پرداخت.

 • (Practice Makes Perfect: English Conversation (Mc Graw Hill

این کتاب با هدف آموزش مکالمه انگلیسی روان و طبیعی نوشته شده و به بررسی تلفظ، صرف و نحو و کاربرد لغات با توجه به مشکلات رایج زبان‌آموزان می‌پردازد. در هر بخش از کتاب، تمریناتی گردآوری شده‌اند تا شما را تشویق به ساخت مکالمات شخصی کنند. اگر از گرامر دوری می‌کنید و به دنبال کتابی برای بهبود مکالمه خود هستید حتما نگاهی به کتابPractice Makes Perfect: English Conversation بیندازید.

English Conversation

 • (English Grammar in Use (Cambridge

کتاب English Grammar in Use که اکنون در ویرایش چهارم است، از معروف‌ترین کتاب‌های آموزش گرامر زبان انگلیسی است. این کتاب برای زبان‌آموزان سطح میانی یعنی B1-B2 مناسب است و به‌خصوص برای زبان‌آموزانی که قصد استفاده از کتاب به‌صورت خودآموز دارند مناسب است.

English Grammar in Use

کتاب در دو نسخه چاپ شده‌است، نسخه مخصوص خودآموز که شامل کلید جواب تمام تمرینات است و نسخه مخصوص کلاس که جواب تمرینات را ندارد، پس توجه کنید که نسخه متناسب با نیازتان را تهیه کنید. از ویژگی‌های دیگر کتاب، study guide است که در انتهای کتاب آورده شده و شما را در مطالعه بخش‌های مختلف و ترتیب یادگیری مباحث راهنمایی می‌کند.

 • (English Collocation in Use (Cambridge

کتاب‌های English Collocations in Use در دو سطح میانی و پیشرفته به بررسی کلمه‌ها و ترکیباتی که به طور طبیعی با هم می‌آیند، می‌پردازد. کتاب جز سری Vocabulary in Use است که از پرطرفدارترین کتاب‌های آموزش لغت هستند.

English Collocations in Use

کتاب حاضر مناسب استفاده به‌صورت خودآموز است و با معرفی موضوعات پرکاربرد و روزمره به معرفی ترکیبات می‌پردازد. این مجموعه برای داوطلبان PTE و آزمون‌های زبان کمبریج پیشنهاد می‌شود چرا که collocation‌ها از مهم‌ترین بخش‌های مورد سنجش در این آزمون‌ها به‌حساب می‌آیند.

 • (Ship or Sheep? (Cambridge

کتاب Ship or Sheep? یک دوره آموزش تلفظ برای زبان‌آموزان سطح میانی است. کتاب با تصاویر ساده و تکیه بر آموزش تشخیص و تولید آواهای زبان انگلیسی به طور ساده به آموزش تلفظ می‌پردازد. اگر از آن دسته زبان‌آموزان هستید که از تلفظ خود راضی نیستند، این کتاب که می‌توان بهترین نقطه برای شروع به بهبود تلفظ است.

 • (Longman Academic Writing Series (Pearson

اگر دانشجو هستید یا به هر دلیلی نیاز به نگارش آکادمیک زبان انگلیسی دارید، گزینه‌ای بهتر از این مجموعه پیدا نخواهید کرد. این مجموعه شامل پنج جلد است که به تدریج به متون و ساختار‌های پیچیده‌تر می‌پردازد. جلد اول به بررسی جمله و پاراگراف، جلد دوم به بررسی پاراگراف، جلد سوم به بررسی پاراگراف و انشا، جلد چهارم به بررسی انشا و جلد پنجم به بررسی مقالات تحقیقاتی می‌پردازد.

Longman Academic Writing Series

قطعا کتاب‌های بسیاری برای یادگیری و تقویت مهارت های زبان برای شرکت در آزمون PTE در بازار موجود است. در این مقاله تلاش کردیم، بدون طولانی شدن فهرست به معرفی کتاب‌های مناسب بپردازیم.

 اگر شما هم تجربه خوبی از یادگیری زبان با کتاب خاصی دارید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.