راهکارهای تقویت Pronunciation جهت ارتقای نمره Speaking آزمون PTE

تقویت Pronunciation جهت ارتقای نمره Speaking آزمون PTE

یکی از عواملی که باعث بالا رفتن اعتماد به نفس داوطلبان آزمون PTE می‌شود، دانستن تلفظ صحیح کلمات انگلیسی و داشتن لهجۀ خوب و استاندارد است. اشتباه گفتن یک کلمه به ویژه در بزرگسالان باعث خجالت آنها شده و می‌تواند مانع از ارتقای نمره Speaking آزمون PTE شود. از طرفی، افرادی که در کشورهای انگلیسی زبان زندگی نمی‌کنند و در زندگی روزمره خود با native speaker ها در تماس چندانی نیستند، دیرتر می‌توانند تلفظ صحیح انگلیسی را در خود تقویت نمایند. دانشمندان بر این عقیده هستند که یادگیری تلفظ صحیح انگلیسی و داشتن لهجه کاملا طبیعی پس از سن سیزده سالگی غیر ممکن است. با این وجود، به کارگیری راهکارهای زیر می‌تواند شما را در داشتن تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی کمک کند.

 • راهکارهای تقویت Pronunciation

از بین تلفظ آمریکایی و انگلیسی یکی را انتخاب کنید. تلفظ لغات در لهجه امریکایی و انگلیسی با هم متفاوت هستند، بنابراین با انتخاب یکی از این دو، روی تلفظ صحیح لغات انگلیسی تمرکز نمایید. توجه داشته باشید که هدف شما تلفظ صحیح است، نه داشتن لهجۀ امریکایی یا انگلیسی.

 • تند حرف نزنید!

بسیاری از زبان‌آموزان تصور می‌کنند که برای اینکه روان صحبت کنند، باید سریع حرف بزنند. این تصور به شدت غلط است! بیش از حد سریع حرف زدن عادت‌های بد شما در تلفظ را تشدید می‌کند و باعث می‌شود شما پر استرس جلوه کنید. آهسته صحبت کردن به شما فرصت می‌دهد روی حرف‌هایتان فکر کنید. این باعث می‌شود بتوانید روی تلفظ صحیح کلمات تمرکز کنید.

 • زبان و دهان خود را تمرین دهید.

قابلیت تلفظ صدا‌های مختلف، یک قابلیت فیزیکی است. شما باید عضلات دهان، لب‌ها و زبانتان را تمرین دهید تا بتوانند صدا‌های جدید را تولید کنند. هر روز روی صدای خاصی تمرکز کنید و جلوی آینه به تمرین و تکرار آن صدا ابتدا به تنهایی، سپس در کلمات مختلف و در پایان در عبارت‌ها و جملات بپردازید.

 • روی صدا‌هایی که در فارسی وجود ندارند، تمرکز کنید.

بی‌شک سخت‌ترین بخش تلفظ، تولید صدا‌هایی است که در زبان مادری شما وجود ندارند. توجه داشته باشید که تعداد صداهای انگلیسی، خیلی بیشتر از صداهای فارسی است. بنابراین شما باید تلفظ این صدا‌ها را تمرین کنید. به عنوان مثال، ترکیب {th} در زبان انگلیسی دو صدای مختلف ایجاد می‌کند که هیچکدام در فارسی وجود ندارند. برای اینکه بتوانید این صدا‌ها را تولید کنید، ابتدا باید توانایی تشخیص آنها را به دست بیاورید.

 • به حرکت لب‌ها، دهان و زبان هنگام تولید صدا‌های مختلف دقت کنید.

برای تولید صدا‌های جدید ابتدا حرکت و جاگیری زبان و دهان را بررسی کنید. به عنوان مثال، برای تولید صدای [th]، نوک زبان را بین دندان‌های جلو قرار دهید به طوری که نوک زبان از میان دندان‌ها بگذرد و سپس بدمید. این کار را جلوی آینه تمرین کنید و به حرکت دهان خود توجه کنید. همچنین هنگام صحبت از دهان خود فیلم بگیرید، و سپس فیلم گرفته شده را بررسی کنید.

تقویت Pronunciation جهت ارتقای نمره Speaking آزمون PTE

 • بلند کتاب بخوانید.

هنگامی که چیزی را روخوانی می‌کنید، به طور ناخودآگاه با سرعت یکنواخت پیش می‌روید. اگر به مشکلی برخورد کنید، مثل لغتی سخت یا جمله‌ای طولانی، این سرعت یکنواخت دچار تغییر می‌شود. اگر با صدای بلند روخوانی کنید، به خوبی می‌توانید متوجه این تغییر سرعت شوید. این تکنیک به شما کمک می‌کند که نه تنها با سرعت یکپارچه و قابل فهم سخن بگویید بلکه باعث می‌شود مکث‌ها و استرس‌های کلمات را نیز به درستی و با دقت ادا کنید.

 • به stress کلمات توجه کنید.

آهنگ و زمان‌بندی کلام در کلمات و جملات انگلیسی به واسطۀ stress تعیین می‌شود. در کلمات چند سیلابی، یک بخش stress  دارد و به عبارت دیگر محکم‌تر و کشیده‌تر تلفظ می‌شود. توجه به stress کلمات اهمیت بسیاری دارد چرا که می‌تواند معنی لغات را تغییر دهد یا تمرکز جمله را عوض کند. به عنوان مثال، معنی کلمه  content با دو stress متفاوت را در دیکشنری چک کنید.

 • به intonation جملات دقت کنید.

در زبان انگلیسی جملات با آهنگ خاصی ادا می‌شوند که به آن intonation گفته می‌گوییم. دانستن intonation در جملات خبری و انواع سوالات شما را در داشتن تلفظ طبیعی یاری می‌کند.

 • فیلم و سریال ببینید و پادکست گوش دهید.

یکی از مشکلات یادگیری زبان انگلیسی در کشور غیر انگلیسی زبان، عدم ارتباط با سخنگویان native است. این امر موجب می‌شود که زبان آموزان نتوانند انگلیسی طبیعی و واقعی را در مکالمات روزمره بشنوند. برای جبران این مساله، لازم است تا حد ممکن خود را در مجاورت زبان انگلیسی واقعی قرار دهند. فیلم، سریال، پادکست و سایر برنامه‌های صوتی و تصویری که در آنها از زبان انگلیسی native و واقعی استفاده می‌شود برای جبران این کاستی ضروری هستند.

تقویت Pronunciation جهت ارتقای نمره Speaking آزمون PTE

 • موسیقی انگلیسی گوش کنید و با آن همخوانی کنید.

کلمات اشعار مشهور انگلیسی را بیاموزید و با آنها همخوانی کنید. آواز خواندن در ضمن آرامش‌بخش بودن، به شما در یادگیری ریتم، stress و intonation کمک می‌کند. همچنین، از آنجا که شعر را از حفظ می‌خوانید، لازم نیست که ذهن خود را با “چه بگویم؟” درگیر کنید و می‌توانید روی تلفظتان تمرکز کنید.

 • کلمات Tongue Twister را بیاموزید و تمرین کنید.

در واقع Tongue Twisterها عبارات و جملاتی هستند که به واسطه چیدمان حروف و تکرار آنها تلفظ دشواری دارند. Tongue Twister ها اغلب توسط کودکان و به عنوان سرگرمی و بازی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در حین تفریح، مهارت‌های گفتاری را نیز تقویت می‌کنند.

 • از دیکشنری مناسب استفاده کنید.

داشتن یک دیکشنری خوب و معتبر از ضروریات یادگیری زبان است. با استفاده از دیکشنری خود، ابتدا phonetics را یاد بگیرید و تمرین کنید و سپس تلفظ لغات را در دیکشنری چک کنید. دیکشنری های گویا می توانند در مدل سازی تلفظ لغات سخت بسیار موثر باشند.