تقویت دایره لغات برای Reading آزمون PTE

تقویت دایره لغات برای Reading آزمون PTE

در یادگیری زبان انگلیسی و افزایش مهارت در Reading آزمون PTE یکی از عوامل اساسی تقویت دایره واژگان است، اما در این مسیر همواره با سختی هایی مواجه هستیم. چگونه لغات زیادی را یاد بگیریم تا در Reading آزمون PTE به نمره بالایی دست پیدا کنیم؟

 پاسخ ساده است: خلق عادت!

برای یادگیری لغات Reading باید در خود اشتیاقی  ایجاد کنید و سپس طبق برنامه پیش بروید تا موفق شوید. هرچند این پروسه ساده است، اما بسیاری از افراد به آن عمل نمی کنند!

 • ریشه کلمات و اهمیت آن‌ها را بررسی کنید.

در هر زبانی، لغت همانند زیرساخت آن زبان محسوب می شود. هر چند کلمات بسیاری در هر زبان وجود دارد که از زبان‌های دیگر وام گرفته شده‌اند، اما هر زبان دارای ماهیت خاص خود است و زیبایی زبان نیز به همین تفاوت‌هاست. کلماتی که هنگام صحبت کردن به کار می‌بریم از صداها و ویژگی‌هایی استفاده می‌کنند تا تصویر و یا مفهومی را منتقل کنند. وقتی در مسیر یادگیری یک زبان گام برمی‌داریم یادگیری لغات جدید بایستی مهم‌ترین اولویت برایمان باشد. چرا؟! زیرا شالوده یک زبان چیزی جز لغت و ساختار گرامری نیست. البته باید گفت که جایگاه لغت از گرامر به مراتب خیلی بالاتر است. درست است که گرامر به مثابه ستون فقرات یک زبان محسوب می‌شود، اما اگر مفاهیم و کلمات برای شما در همان برخورد اول ناآشنا باشند پس فایده گرامر چیست؟! برای آنکه همواره در یادگیری لغات در مسیر آزمون PTE با انگیزه بمانید، سعی کنید سه ویژگی را در خود ایجاد کنید:

1- رقابت ‌طلبی:  این ویژگی به ویژه زمانی موثرتر عمل می‌کند که با فرد دیگری که در حال مطالعه برای آزمون PTE است، به رقابت برخیزید. مثلا با آن‌ها شرط ببندید که ظرف یک هفته بیشتر از آن‌ها لغت حفظ خواهید کرد و در صورت برنده شدن آن‌ها باید شما را برای شام  به یک رستوران خوب دعوت کنند.

2- طنز: این ویژگی بسیار عالی است. با شوخ طبعی یادگیری لغات Reading را به بازی تبدیل کنید.

3- جدیت: همواره با اراده باشید. برای رسیدن به هدف خود با تمرکز و جدیت پیش بروید تا نتایج عالی پس از مدتی ظاهر شوند. سعی کنید به یادگیری واژگان نگاه مثبت داشته باشید. اگر فرد به یادگیری لغات Reading نگاه منفی داشته باشد، دیر یا زود یادگیری آن زبان را رها خواهد ساخت. پس ذهنیت منفی را تغییر دهید. یادگیری لغات را به عنوان یک گام ضروری در زندگی ببینید نه یک وظیفه اجباری!

تقویت دایره لغات برای Reading آزمون PTE

 • دو روش موثر در ارتقای یادگیری لغات جدید

۱- استفاده از اپلیکیشن: به طور جدی با لغات Reading روبه‌رو شوید. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن­های فراوانی که در اینترنت وجود دارد استفاده کنید. سه تا از اپلیکیشن های معروف که از بقیه موثرتر هستند، عبارتند از:

 • Anki
 • Memrise
 • Quizlet

۲- مرور: پس از یادگیری لغات Reading باید مرتب به مرور آن‌ها بپردازید. با این کار می‌توانید متوجه شوید که چه کلماتی را خوب یاد گرفته‌اید و چه کلماتی باید بیشتر تمرین کنید. همچنین با مرور دائم لغات می‌توانید میزان پیشرفت خود را در Readingآزمون ارزشیابی کنید.

 • نحوه یافتن لغات جدید و حفظ نمودن آن‌ها

مرحله فوق برای بسیاری از مبتدیان مثل رد شدن از پست ایست و بازرسی است. اما اگر کمی دقت کنید  متوجه می شوید که موضوع به این سختی ها هم که فکر می‌کنید نیست! هیچ گاه یادگیری Reading آزمون PTE را با کتابهای قدیمی و دشواری مثل ۵۰۴ واژه شروع نکنید. این کتابها مملو از لغات قدیمی و دشواری هستند که در Reading آزمون PTE به ندرت استفاده می شوند. شاید هم خود شما جز هزاران شاهدی بر این مدعا هستید که ماه ها وقت خود را برای مطالعه این کتاب تلف کرده اید و هنوز هم برای پاسخ به سوالات Reading بویژه در تسک های RFIB & RWFIB دچار مشکل هستید! شما برای Reading آزمون PTE به منبعی از لغت نیازمندید که لغات مورد استفاده در تست های واقعی آزمون را آموزش دهد.

 • نحوه یادگیری لغات جدید

برای یادگیری لغت روش‌های مختلفی وجود دارد. واقعیت این است که هر فردی ممکن است از یک روش خاص منتفع شود. شاید همه روش‌ها برای شما مناسب نباشند، اما قطعا یک روش وجود دارد که برای شما بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت.

 • فلش کارت: هر چند برخی افراد تصور می‌کنند فلش کارت قدیمی شده! اما استفاده از فلش کارت‌ها برای افرادی که از طریق نوشتن بهتر یاد می‌گیرند، نتیجه مطلوب تری در بر خواهد داشت.
 • استیکر لغت: با استفاده از استیکر لغات می‌توانید مدام در طول روز خود را در محاصره لغات قرار دهید.
 • دفترچه‌های لغت: این دفترچه‌ها به ویژه زمانی که تبلت یا موبایل همراه خود ندارید ابزارهای سودمندی هستند.

تقویت دایره لغات برای Reading آزمون PTE

 • چگونگی به کار بردن لغات جدید

حالا نوبت استفاده از کلمات است تا بتوانید بین آن‌ها رابطه معنایی ایجاد کنید. در اینجا می‌خواهم یک شیوه عالی به شما معرفی کنم. برای این کار به یک دفتر نیاز دارید. بعد از آنکه تعدادی لغت یاد گرفتید وقت آن است که دفتر خود را برداشته و با تمامی کلماتی که تا به حال یاد گرفته‌اید، یک داستان بنویسید. کافی است خلاقیت خود را به کار بگیرید و با همه کلمات یاد گرفته شده یک داستان بامزه بنویسید. این کار باعث ایجاد یک رابطه قوی بین کلمات می‌شود و از آنجایی که این داستان محصول ذهن شماست، بهتر می‌توانید کلمات را به خاطر بسپارید.

اکنون زمان مرور کردن است. مرورکردن بسیار آسان اما فوق‌العاده مهم است. حالا همان روشی را که در ابتدا برای یادگیری لغات به کار می‌گرفتید، دوباره به کار بگیرید. یکی از ویژگی‌های جالب در روش SRS که در اپلیکیشن های Memrise و Anki نیز وجود دارد، این است که عملکردتان در کار کردن با این افزونه‌ها به شما یادآوری می‌کند که برای مرور کلمات به چه مقدار زمان نیاز دارید.

بطور خلاصه، لغات به منظور ارتقای نمره Reading در آزمون PTE بسیار مهم هستند. آنها را دست کم نگیرید و هنگام ارتقای نمره Reading نهایت سعی خود را برای حفظ و یادگیری آن‌ها صرف کنید.

لطفا تجارب خود را درمورد یادگیری لغات Reading در بخش نظرات با ما اشتراک بگذارید.