۹ دلیل برای چرایی و اهداف یادگیری زبان انگلیسی

اهداف یادگیری زبان انگلیسی

  • چرا باید زبان انگلیسی یاد بگیریم؟

“من خیلی دوست دارم یک زبان دیگه یاد بگیرم اما…” چرا یادگیری زبان دوم مهم و مطرح است؟ اهداف یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

در طول سال‌ها، تعداد دلایلی که برای یاد نگرفتن زبان شنیدم، بیشتر از چیزی بوده که فکر می‌کردم. قبل از اینکه زبان انگلیسی رو یاد بگیرم، حتی خود من هم بهانه‌هایی برای یاد نگرفتن زبان انگلیسی پیدا می‌کردم. اما هنوز هم هیچ‌کدام از این بهانه‌ها و دلایل به قدر کافی خوب نیست که یک زبان دیگر رو یاد نگیرم! از دلایل خوب برای یاد گرفتن یک زبان جدید چیه؟ من حداقل می‌تونم صدها دلیل بهتون بگم و هر روز هم چیزهای جدید می‌شنوم، هر زبان‌آموزی که تا امروز باهاش آشنا شدم دلیل خودش رو برای یادگیری زبان دوم داره، ولی خب چرا باید یک زبانی غیر از زبان مادری‌مون رو یاد بگیریم؟! من خیلی راجع بهش فکر کردم و چند تا از مهم‌ترین دلایلی که به ذهنم رسید رو اینجا براتون آوردم.

۱- ایجاد فرصت‌های شغلی جدید

یادگیری زبان دوم، می‌تواند فرصت‌های شغلی جدیدی برای شما ایجاد کند. روش‌های زیادی وجود دارد که صحبت کردن به دو یا چند زبان می تواند چشم انداز شغلی شما را بهبود ببخشد.

اهداف یادگیری زبان انگلیسی

جهان به سرعت در حال تغییر است. بیش از هر زمان دیگری شرکت‌ها مشغول تجارت در چندین کشور در سراسر جهان هستند، اما آن‌ها بدون استخدام افرادی با ذهنیت جهانی که حداقل می‌توانند به یک زبان خارجی صحبت کنند، نمی‌توانند این کار را انجام دهند. آیا تا به حال تصمیم داشتید مثل افرادی که در فرودگاه می‌بینید، تمام مدت در حال سفر به کشورهای خارجی  برای تجارت باشید؟ حتی در شرکت‌های کوچک و محلی نیز احتمال این وجود دارد که توانایی صحبت به زبان دوم شما را از متقاضیان دیگر متمایز کند.

۲- فعالیت مغزتون رو تقویت کنید

صحبت کردن به زبان دوم می‌تواند سلامت شما را حفظ کند! مطالعات گسترده نشان داده که مزایای یادگیری زبان دیگر (فارغ از سن شما)، بسیار است. بهبود حافظه، تقویت توانایی، توجه بیشتر و کاهش خطر افت قوه‌ شناختی مرتبط با افزایش سن، تنها معدودی از اثرات مثبت شناخته شده صحبت کردن به دو یا چند زبان است.

اهداف یادگیری زبان انگلیسی

۳- ایجاد روابط عمیق و دوستی بین فرهنگی

مطمئنم که حداقل یک بار در زندگی، در هنگام روبرو شدن با کسی با فرهنگ متفاوت احساس پشیمانی کرده‌اید، چرا که توانایی صحبت با این فرد رو نداشتید!

آیا این موقعیت برای شما اتفاق افتاده است؟ شما در هنگام تعطیلات در حال بازدید از شهر مورد علاقه‌تان هستید، اما نمی‌توانید با هیچکس صحبت کنید! چرا که همه به‌جز زبان مادریشان تنها به انگلیسی صحبت می‌کنند. گاهی اوقات می‌خواهید چیزی بخرید یا آدرسی بپرسید یا سوالی در مورد شهر یا ساختمان‌ها دارید اما از برقراری ارتباط ناتوانید. در بهترین حالت همراهی دارید که به زبان شما و انگلیسی مسلط است و تمام مدت مجبورید که همراه هم باشید. همراهتان به سرعت با همه صحبت می‌کند، همه پاسخ سوال‌هایش را می‌دهند و گاه به گاه به موضوع خنده‌داری می‌خندند. اما شما فقط گوشه‌ای ایستاده‌اید و نمی دانید که موضوع چیست!

شما یک تجربه فرهنگی فوق‌العاده را از دست داده‌اید، زیرا نمی‌توانید به بحث با آن‌ها بپیوندید. یا مثلا، شما در کشور دیگری شروع به زندگی می‌کنید و آنجا دوستی پیدا می‌کنید که از ارتباط‌‎‌تان بسیار لذت می‌برید، اما فقط به زبان مادری‌تان با او صحبت می‌کنید. شما با این شخص در ارتباط هستید و فکر می‌کنید او یک دوست عالی است. سپس او یک روز راجع به گروهی دیگر از دوستان صحبت می‌کند، می‌گوید که همیشه با آن‌ها ملاقات می‌کند. اما شما به دلیل ضعف زبانی‌تان هرگز دعوت نشده‌اید، زیرا ممکن است متوجه صحبت‌های آن‌ها نشوید. مشخص است که نمی‌توانید تمام زبان‌های دنیا را یاد بگیرید و از طرفی همه مردم دنیا هم انگلیسی صحبت نمی‌کنند. اما هرجای دنیا که بروید مطمئن باشید کسی را پیدا خواهید کرد که بتوانید به انگلیسی با او ارتباط برقرار کنید. زبان انگلیسی پلی بین‌المللی میان زبان‌ها و فرهنگ‌های دنیاست.

اهداف یادگیری زبان انگلیسی

۴- از دیدگاه یک خارجی به فرهنگ خودتان نگاه کنید و دیدتان را نسبت به فرهنگ‌های دیگر باز کنید.

تلاش برای درک فرهنگ خود از درونِ آن، مانند تلاش برای فهمیدن اتوبوس در حالی است که فقط اتوبوس سوار شده باشید. شما نمی‌توانید چرخ‌های اتوبوس، رنگ بیرونی یا موتور محرک آن را ببینید! تصور بهتری می‌خواهید؟ شما باید از این اتوبوس پیاده شوید و از بیرون آن را بررسی کنید. من به شدت معتقدم که زبان و فرهنگ ارتباط تنگاتنگی دارند. یادگیری زبان دوم را هدف قرار داده و به فرهنگ دیگری بینش پیدا کنید.

اهداف یادگیری زبان انگلیسی

۵- در مناطق گردشگری باهوش باشید!

همیشه این خطر وجود دارد که توریست‌ها را هدف قرار دهند، یا اینکه توسط فروشندگان سرشان کلاه گذاشته شود! این می‌تواند تجربه شما را در مکانی جدید و جذاب خراب کند. “توریست آشکار” هرکسی است که نمی‌تواند (انگلیسی یا به زبان محلی) صحبت کند. اما وقتی از زبان (انگلیسی یا محلی) استفاده می‌کنید همه چیز تغییر می‌کند.

۶- بر ترس خود از ندانستن غلبه کنید.

اگر در سفرتان به سمت یک فرد خارجی می‌روید تا در مورد چیزی مانند آدرس درخواست کمک کنید، و برای یافتن کلمات انگلیسی مناسب تلاش می‌کنید و اشتباهات زیادی مرتکب می شوید، به شما تبریک می‌گویم. اینجا می توانید به اهمیت و اهداف یادگیری زبان انگلیسی پی ببرید.

شما شخصی هستید که بر ترس خود از اشتباه کردن در مقابل دیگران غلبه کرده‌اید، و توانسته‌اید ارتباط برقرار کنید و به آنچه نیاز دارد کمک برای پیشرفت بیشتر است. اگر تصمیم به یادگیری زبان دوم گرفتید، نه تنها قادر خواهید بود که به‌طور موثر ارتباط برقرار کنید، بلکه اعتماد به نفس شما افزایش چشمگیری خواهد داشت و شما هرگز از یادگیری چیزهای جدید ناامید نمی‌شوید.

۷- با یادگیری زبان دوم منطق درون‌تان را رشد دهید.

این ممکن است شگفت‌آور به نظر برسد، اما مطالعات نشان داده‌اند که وقتی شما به زبان دوم‌تان تصمیم می‌گیرید‌، به احتمال زیاد منطقی‌تر فکر می‌کنید و از پایه‌گذاری تصمیم خود بر روی احساسات خودداری می‌کنید. هیچ راه گریزی وجود ندارد، انسان‌ها موجوداتی عاطفی هستند. همه در تصمیم‌گیری گاهی بیش از حد عجولانه و بیش از حد احساسی عمل می‌کنند. اما اگر یاد بگیرید که با یک زبان دیگر صحبت کنید، یاد خواهید گرفت که به آن زبان فکر کنید و وقتی در مورد تصمیمات خود به یک زبان خارجی فکر می‌کنید، آن تعصب عاطفی معمولا از بین می‌رود و در نهایت نتیجه منطقی‌تری را انتخاب می‌کنید.

اهداف یادگیری زبان انگلیسی

۸- از کارهای هنری به زبان اصلی‌شان لذت ببرید.

جهان مملو از آثار خلاقانه انگلیسی است. آیا آرزو نمی‌کنید که بخواهید به جای تکیه بر زیرنویس‌های بد یا دوبله‌های فارسی، که بسیاری از جذابیت‌های اصلی محتوا را از بین می‌برند، از آن‌ها به زبان اصلی خود لذت ببرید؟

ممکن است ترجمه‌های این محتواها را پیدا کنید، اما تعجب خواهید کرد که چه مقدار زیادی از اصالت آن‌ها در ترجمه از بین می‌رود یا گم می‌شود. اگر طرفدار هر نوع رسانه انگلیسی هستید، این دلیل عالی برای شروع یادگیری این زبان جدید است. شما در حال حاضر یک هدف بسیار واضح دارید، بنابراین می‌دانید که چه نوع لغات انگلیسی برای یادگیری مفیدترین است و می‌توانید با پیشرفت در زبان جدید خود از این مطالب به عنوان کمک برای مطالعه استفاده کنید.

۹- کشف کنید که واقعا می‌توانید.

همانطور که قبلا نیز اشاره کردم، تقریبا بهانه‌هایی را که مردم به دلیل عدم یادگیری زبان دوم ارائه می‌دهند، شنیده‌ام. سن بالا، زمان ناکافی، نداشتن استعداد. هیچکدام از آنها پایه‌ی درستی ندارند! هر شکی هم که داشته باشید، باز هم می‌توانید یک زبان دیگر یاد بگیرید!

شما حتی می‌توانید از همین امروز در دوره های Pre-PTE آکادمی PTE Expert ثبت‌نام کنید.

منتظر شما هستیم، سوالاتتون رو در بخش نظرات با ما به اشتراک بذارید.

[cp_info_bar display="inline" id="cp_id_550cf"][/cp_info_bar]