نحوه ثبت نام آزمون PTE

آزمون PTE ، یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که مشابه با سایر آزمون های زبان، مهارت های چهارگانه اصلی زبان در آن سنجیده می شود و بهترین جایگزین برای آزمون های تافل و IELTS می باشد، جهت استفاده متقاضیان اپلای یا کسانی که قصد مهاجرت دارند.

 آزمون Pearson Test of English که به اختصار PTE خوانده می شود، آزمون زبان انگلیسی است که متقاضیان اپلای (پذیرش تحصیلی) و مهاجرت به کشورهایی نظیر استرالیا و بریتانیا می توانند نمره آن را به عنوان مدرکی که نشان دهنده وضعیت مهارت زبان آن ها باشد، به دانشگاه ها، موسسات و سازمان های دولتی و مهاجرتی ارائه نمایند. در حال حاضر اکثر دانشگاه های خارجی و سفارت ها، نتیجه این آزمون را از شما می پذیرند.

 • آزمون PTE چگونه برگزار می شود؟

آزمون PTE به صورت کامپیوتری برگزار شده و همانند دیگر آزمون های معتبر زبان انگلیسی، مهارت‌های Speaking، Writing، Listening، Reading  شما را ارزیابی می‌کند و میزان تسلط شما را بر این مهارت های چهارگانه تعیین می نماید.

 • نمره آزمون PTE چگونه محاسبه می گردد؟

در آزمون PTE برای هر بخش Speaking، Writing، Listening، Reading  نمره ای از ۱۰ تا ۹۰ در نظر گرفته شده است. در نهایت نتیجه کلی این آزمون نیز میانگین کل بخش ها بوده و در نتیجه بین ۱۰ تا ۹۰ خواهد بود. جدول زیر چگونگی تقسیم نمرات PTE نسبت به نمرات دو آزمون دیگر را در یک تصویر کلی ارائه می نماید:

• نمره آزمون PTE چگونه محاسبه می گردد

همانگونه که در جدول مشاهده می کنید، متقاضیان ویزای اقامتی و دانشجویی می بایستی برای موفقیت در apply نمره ای بالاتر از 65 را کسب نماید.

 • کدام کشورها و دانشگاه های جهان نتیجه آزمون PTE را می پذیرند؟

آزمون پی‌تی‌ای (PTE) یکی از معتبرترین آزمون‌های جامع زبان در دنیا است، و در حال حاضر توسط کشورهای استرالیا و بریتانیا جهت اخذ ویزاهای اقامتی و بیش از 3200 موسسه آموزشی و دانشگاهی جهت اخذ ویزاهای تحصیلی مورد قبول واقع شده است. جهت کسب اطلاع از کشور و دانشگاه مقصدتان می‌توانید از طریق صفحه WHO ACCEPTS IT  وب‌سایت رسمیPTE  لیست دانشگاه‌هایی را که نمره این آزمون می‌پذیرند، مشاهده کنید. این آزمون با توجه به ساختار هوشمند و پیشرفته و اینکه می توان در مدت زمان کوتاهی به نتیجه دلخواه رسید (نمرات معادل 7 یا 8 آیلتس در مدت زمان کمتر از 3 ماه)، از محبوبیت بسیار بالایی میان داوطلبان یادگیری زبان برخوردار است.

 • آیا آزمون PTE در ایران برگزار می شود؟

این آزمون برخلاف آزمون های TOEFL و IELTS به دلیل تحریم های جاری در ایران برگزار نمی شود و برای شرکت در آن باید به کشور های دیگری سفر کرد. پیشنهاد آکادمی زبان PTE Expert برای شرکت در این آزمون، کشور ترکیه است. علت اصلی این است که ترکیه همانند دیگر کشورهای برگزار کننده مانند عراق، آذربایجان، امارات و غیره نیازی به اخذ ویزا ندارد و از مراکز امتحانی خوبی برخوردار است. بطور کلی، یکی از مقاصد اصلی ایرانیان برای شرکت در آزمون چی تی ای (PTE)، کشور ترکیه است. نزدیکی این کشور به ایران و آشنایی مردم با فرهنگ ترکیه و جاذبه های توریستی این کشور از اصلی ترین دلایل انتخاب ترکیه برای شرکت در آزمون PTE است.

 • هزینه ثبت نام آزمون PTE چقدر است؟

هزینه آزمون PTE در کشورهای مختلف، متفاوت و در مواردی به نوع ارز همان کشور و در مواردی دیگر به دلار آمریکا می باشد. در جدول زیر می توانید جدول هزینه ثبت نام آزمون PTE را در چند کشور همسایه مشاهده نمایید:

هزینه ثبت نام آزمون PTE

طبق جدول فوق، برخلاف آزمون های تافل iBT و آیلتس که هزینه آن ها در کشورهای مختلف کم و بیش نزدیک به یکدیگر است، هزینه آزمون PTE در کشورهای مختلف تفاوت نسبتا زیادی با یکدیگر دارد که کشور ترکیه با توجه به عدم نیاز به ویزا، اقتصادی ترین انتخاب خواهد بود.

 • تفاوت آزمون PTE با آزمون های تافل iBT و آیلتس چیست؟

متقاضیان شرکت در آزمون PTE، دلایل متفاوتی برای انتخاب این آزمون به جای تافل یا آیلتس دارند. برخی از مهمترین وجوه تمایز این آزمون ها و علل برتری آزمون PTE را می توانید در لینک زیر مشاهده نمایید:

https://pteexpert.ir/pte-or-ielts-or-toefl/

نتایج آزمون PTE بسیار سریع تر از آزمون های دیگر مشخص می شود و همچنین در زمان کوتاه تری نیز به دانشگاه یا کشور مقصد گزارش می شود. مدت زمان گزارش نتیجه آزمون PTE، حداکثر ۵ روز کاری است. زمانی که برای آزمون های تافل iBT و IELTS از یک هفته تا سه هفته متغیر است!

مهمترین تفاوت آزمون PTE با آیلتس در چگونگی تصحیح آزمون می باشد. چرا که در آزمون آیلتس ممتحن نقش زیادی در تعیین نمره متقاضی ایفا می کند که می تواند باعث خطای انسانی شود و در سال های اخیر کاهش عمدی نمره ماژول Writing آیلتس موجب نارضایتی تمام دواطلبان این آزمون در سراسر دنیا شده است. این در حالی است که آزمون PTE یک آزمون کاملا کامپیوتری است و به این ترتیب معیارهای سنجش آن تحت تاثیر عوامل و خطای انسانی قرار نمی گیرد. از این نظر آزمون PTE هوشمندترین و منصفانه ترین آزمون زبان در دنیا می باشد که می توان در مدت زمان کمتر از سه ماه به نمره دلخواه رسید.

 • مراحل ثبت نام آزمون PTE

    دقت کنید که در هنگام ایجاد حساب کاربری در سایت Pearsonpte.com اطلاعات هویتی خود شامل نام، نام خانوادگی و تاریخ تولد را دقیقا مطابق با گذرنامه خود وارد نمایید، چون این تنها بخشی از حساب کاربری شما است که غیر قابل تغییر است و علاوه بر این مهمترین بخش آن نیز می‌باشد. درصورتی که هنوز گذرنامه ندارید، باید دقت کنید که اطلاعات را به گونه‌ای وارد نمایید که بعدا بتوانید مطابق این اطلاعات، جهت دریافت گذرنامه اقدام فرمایید.

مراحل ثبت نام آزمون PTE به شرح زیر می باشد:

    ابتدا وارد سايت pearsonpte.com شوید.

1- بر روي دكمه Book Now كليك كنيد.

ثبت نام آزمون PTE

2-از صفحه باز شده، به سمت وسط صفحه حرکت نماييد.

3- اگر تاكنون حساب كاربري نساخته‌ايد، برروي دكمه Create Account كليك كنيد. اگر قبلا حساب كاربري ساخته‌ايد، به مرحله 10 در همين صفحه برويد.

ثبت نام آزمون PTE

4-بعد از اسكرول كردن به سمت پايين و زدن تيك “I have read and agree to the above terms”، بر روي دكمه I Agree كليك كنيد.

ثبت نام آزمون PTE

5-اين مرحله اطلاعات شخصي از شما مي‌خواهد كه براحتي ‌مي‌توانيد آن را تكميل و در پايان بر روي دكمه Next كليك كنيد.

نكته) تكميل فيلدهايي كه با علامت * مشخص شده‌اند، اجباري است.

ثبت نام آزمون PTE

6-در مرحله بعدي اطلاعات تماس از شما خواهند خواست كه پس از تكميل، دكمه Next را كليك كنيد.

7-در اين مرحله از شما اطلاعاتي مانند كشور محل اقامت، كشور محل تولد، شهر محل تولد خواهند خواست. در پايان بر روي دكمه Next كليك كنيد. دقت كنيد در پايين صفحه دو باكس براي تيك زدن وجود دارد كه اولي براي دريافت محصولات پيرسون و دومي براي شركت در تحقيقات احتمالي خواهد بود. تيك زدن يا نزدن آنها مهم نيست.

ثبت نام آزمون PTE

8-در اين مرحله از شما مي‌خواهد كه نام كاربري، رمزعبور و سوالات امنيتي براي بازيابي رمز عبور را انتخاب كنيد. در انتخاب نام كاربري دقت كنيد كه نامي را انتخاب كه فراموش نكنيد. وارد شدن به پروفايل اختصاصي از طريق همين نام كاربري خواهد بود. پس از انتخاب نام كاربري، بر روي دكمه Finish كليك كنيد.

ثبت نام آزمون PTE

9-در اين مرحله اين پيام ظاهر مي‌شود كه شما با موفقيت پروفايل خود را ساخته‌ايد. You have successfully created a web profile. همزمان يك ايميل تاييد نيز به همراه نام كاربري به ايميل شما ارسال خواهد شد. اكنون شما وارد پروفايل شخصي‌تان شده‌ايد و مي‌توانيد آزمون اصلي را ثبت نام كنيد.

نكته: از دفعات بعد، براي وارد شدن به پروفايل شخصي، از مرحله 10 ادامه دهيد.

ثبت نام آزمون PTE

10-براي وارد شدن به پروفايل شخصي، به صفحه https://pearsonpte.com/book-now/ وارد شده و پس از اسكرول كردن به سمت وسط صفحه، بر روي دكمه Sign In كليك كنيد.

ثبت نام آزمون PTE

11-در صفحه باز شده، Username & Password خود را وارد كنيد.

نكته: دقت كنيد اگر هر كدام از اين موارد را فراموش كرده باشيد، حتما بايد سوالات امنيتي خود را از پاسخ دهيد. در غير اينصورت، امكان بازيابي نام كاربري و رمزعبور وجود نخواهد داشت.

ثبت نام آزمون PTE

12-طبق تصوير زير، گزينه PTE-A: Pearson Test of English Academic را انتخاب كنيد.

ثبت نام آزمون PTE

13-در اين صفحه بر روي Schedule this Exam كليك نمايد.

نكته) قيمت مشخص شده در اين صفحه، قيمت آزمون بصورت كلي است كه البته در كشورهاي مختلف با توجه به نرخ ارز جاري آن كشور، هزينه نهايي آزمون متفاوت خواهد بود.

نكته) در حال حاضر كشور تركيه كمترين هزينه آزمون را از دانشجو دريافت مي‌كند.

ثبت نام آزمون PTE

14-در اين صفحه به سوالاتي كه علامت * دارند بايد پاسخ دهيد. به ترتيب اين گزينه‌ها شامل سوالات زير مي‌باشند:

 • سوال اول: در مورد سياست‌هاي هويتي است كه شما Yes را انتخاب مي‌كنيد.
 • سوال دوم: در مورد زبان مادري است كه جواب Farsi, Western هست.
 • سوال سوم: هر سه باكس را تيك بزنيد. در مورد سياست‌هاي حفظ اطلاعات شخصي، انتقال نتايج آزمون و … هست.
 • سوال چهارم: اگر دوست داريد كه پاسخ آزمون به طور اتوماتيك براي استراليا و نيوزلند ارسال شود، لطفا باكس‌هاي خالي را تيك بزنيد.

ثبت نام آزمون PTE

 • سوال پنجم: چطور با آزمون PTE‌ آشنا شده‌ايد؟
 • سوال ششم: در چه كشوري دوست داريد كار، تحصيل و يا اقامت كنيد؟
 • سوال هفتم. به چه دليل در آزمون PTE شركت مي‌كنيد؟
 • سوال هشتم: اگر براي تحصيل اقدام مي‌كنيد، در چه مقطعي تمايل به ادامه تحصيل داريد؟
 • سوال هشت-یک: اگر مقطعي تحصيلي در باكس بالا مشخص نشده است، اينجا اضافه كنيد.
 • سوال نهم: در چه زمينه‌اي علاقه‌مند به ادامه تحصيل هستيد؟
 • سوال دهم: آيا در شش‌ماه اخير، آزمون ديگري شركت كرده‌ايد؟ اگر بله، مشخص كنيد.

در نهايت بر روي دكمه Next‌ كليك كنيد.

ثبت نام آزمون PTE

15-اسم كشور و يا شهري كه تمايل داريد در آن آزمون دهيد را در باكسي كه توسط فلش مشخص شده است، تايپ و بر روي دكمه Search كليك كنيد.

ثبت نام آزمون PTE

16-در اين صفحه مي‌توانيد، اسم مراكز رسمي پيرسون را مشاهده كنيد. براي اطلاعات هر مركز نيز مي‌توانيد بر روي گزينه Test Centre Information كليك نماييد.

همچنين مي‌توانيد براي ديدن تاريخ آزمون‌ها، حداكثر سه مركز را با تيك زدن باكس، مشخص نموده تا همزمان بتوانيد تاريخ‌هاي آزمون را چك كنيد. در نهايت بر روي دكمه Next كليك نماييد.

ثبت نام آزمون PTE

17-همانطور كه مشاهده مي‌كنيد، تاريخ‌هايي را كه مي‌توانيد در آن آزمون را رزرو كنيد به تفكيك هر مركز مشخص شده‌اند. با كليك بر روي تاريخ آزمون، ساعت‌هاي در دسترس نيز مشخص خواهند شد. براي انتخاب ساعت و رفتن به مرحله بعد بايد يكي از ساعت‌ها را انتخاب كنيد.

ثبت نام آزمون PTE

18-سفارش نهايي شما در اين صفحه قابل مشاهده است. تمامي اطلاعات را مجددا چك و در نهايت بر روي دكمه Proceed to Checkout كليك كنيد. در ضمن هزينه دقيق آزمون براساس مركزي كه انتخاب كرده‌ايد، در اين صفحه قابل مشاهده است.

ثبت نام آزمون PTE

19-در اين صفحه اطلاعات شخصي خود را مجددا چك كرده و بر روي دكمه Next كليك كنيد.

ثبت نام آزمون PTE

20-مجدد سياست‌هاي پيرسون در اين صفحه گوشزده شده است. براي ادامه كار، تيك پايين صفحه را انتخاب و سپس بر روي دكمه Next كليك كنيد.

ثبت نام آزمون PTE

21-در اين صفحه، اطلاعات پرداخت را وارد و بر روي دكمه Next كليك كنيد.

 • دقت كنيد كه براي پرداخت‌هاي مالي، تنها كارت‌هاي Visa, Master Card, JCB, American Express مورد قبول هستند.
 • مي‌توانيد كد تخفيف را نيز در اين صفحه وارد نماييد. كافي است بر روي گزينه Add a Voucher or Promo Code كليك نماييد و كد اختصاصي خود را وارد كنيد.
 • دقت كنيد كه مراكز آزمون بصورت حضوري ثبت نام انجام نمي‌دهند.

در نهايت، پس از كليك بر روي دكمه Next اطلاعات نهايي شما در صفحه بعدي نمايش داده شده و تمامي اطلاعات براي شما ايميل مي‌گردد.

با ما همراه باشید…

PTE Expert